12 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Ustawa wprowadziła m.in. nowe zasady pobierania tych opłat i wprost określiła ich wysokość w załączniku do ustawy. Zmiany miały usprawnić m.in. wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych oraz zakładanie i prowadzenie baz danych, ewidencji i rejestrów.

Tymczasem, jeszcze w fazie prac nad projektem (16 czerwca br.), Polskie Towarzystwo Geodezyjne zwróciło się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z wnioskiem o rozważenie możliwości skierowania tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z Konstytucją. W ocenie PTG nowelizacja wprowadza kolejne wadliwe regulacje, w szczególności naruszające szereg przepisów i zasad konstytucyjnych.

2 lipca br. prezydent podpisał znowelizowaną ustawę, a odpowiedzi na swój wniosek PTG doczekało się dopiero w październiku.

Towarzystwo Geodezyjne sygnalizowało m.in., że nowelizacji dokonano w pospiesznym trybie i w zakresie, który powinien być objęty już nie nowelizacją, ale opracowaniem zupełnie nowej ustawy. Jednak w opinii Biura Prawa i Ustroju w Kancelarii Prezydenta uchwalenie nowelizacji, w miejsce nowej ustawy, nie nastąpiło z naruszeniem Konstytucji.

Polskie Towarzystwo Geodezyjne zwróciło również uwagę, że podczas procesu legislacyjnego projekt ustawy nie został poddany konsultacjom społecznym. Skonsultowano jedynie założenia do projektu ustawy, co zdaniem PTG było niewystarczające. Inne zarzuty dotyczące znowelizowanej ustawy dotyczą: nowych zasad ponoszenia odpowiedzialności zawodowej przez geodetów i kartografów czy poszerzenia katalogu podmiotów mogących wykonywać komercyjne prace geodezyjne i kartograficzne.

W opinii PTG nowelizacja została przygotowana w pośpiechu, a prezydent musiał ją podpisać ze względu na to, że wiele zmian było związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczących opłat, a te musiały być wprowadzone w życie przed 12 lipca br. Towarzystwo dodaje, że konsekwencją nowelizacji jest m.in. znaczne wydłużenie terminów realizacji usług geodezyjnych, a tym samym dłuższe oczekiwanie na zapłatę za wykonane prace, co stanowi potencjalne zagrożenie upadłością wielu małych firm oraz niepotrzebny wzrost biurokracji.

Więcej informacji: na stronie interentowej PTG

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.