W tym roku na inwestycje w Rzeszowie zostanie przeznaczonych bisko 400 mln zł. Wśród nich ważną rolę odgrywają inwestycje drogowe - przebudowa ul. Podkarpackiej i Lubelskiej oraz budowa okrągłej kładki nad ul. Piłsudskiego.

Przebudowa ul. Podkarpackiej była pierwszą z dużych inwestycji drogowych wchodzących w skład zadań w ramach tzw. programu transportowego współfinansowanego z pieniędzy unijnych. Ulica zostanie poszerzona, wzmocniona, położona zostanie nowa nawierzchnia. Na odcinku od ul. Matuszczaka do Poznańskiej ulica będzie mieć po trzy pasy ruchu. Na skrzyżowaniu Matuszczaka z Podkarpacką zostanie zainstalowana sygnalizacja świetlna. Wzdłuż ulicy będą nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe. Zamontowane zostanie również nowe oświetlenie i ekrany chroniące przed hałasem. Nieznacznie przebudowane zostanie również skrzyżowanie Podkarpackiej z Aleją Powstańców Warszawy. Z Podkarpackiej w kierunku Batalionów Chłopskich będzie można skręcać z dwóch pasów. Podobnie, jak z Alei Powstańców Warszawy w Podkarpacką. Koszt inwestycji to ponad 21 mln zł, z czego dofinansowanie unijne stanowi do 80 procent. Remont rozpoczął się we wrześniu 2011 r., a jego zakończenie planowane jest na sierpień tego roku.

Kolejną dużą inwestycją drogową, która wchodzi w zakres programu transportowego współfinansowanego z funduszy unijnych jest przebudowa ul. Lubelskiej. Prace już się rozpoczęły i zgodnie z harmonogramem mają trwać dwa lata. Prowadzi je portugalska firma Mota Engil. Roboty obejmą odcinek od skrzyżowania z al. Wyzwolenia do granicy miasta. Ulica na całym odcinku będzie mieć po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach. Powstaną ścieżki rowerowe, nowe oświetlenie i nasadzenia drzew. Przebudowana zostanie sygnalizacja na skrzyżowaniach. Wybudowane zostaną ekrany dźwiękochłonne. W pierwszej kolejności jednak zostanie przebudowana kanalizacja deszczowa i wodociągowa. Inwestycja będzie kosztować prawie 30 mln zł.

Natomiast budowa okrągłej kładki rozpoczęła się kilka miesięcy temu. W pierwszej kolejności uporządkowano całą sieć podziemną - kanalizację, wodociągi, sieć teletechniczną i gazową oraz wbito 89 sztuk betonowych pali. Pod koniec maja olbrzymi stalowy okrąg o średnicy prawie 40 metrów został ustawiony nad ul. Piłsudskiego. To główny element kładki dla pieszych, która zastąpi przejście przez jezdnię na bardzo ruchliwym skrzyżowaniu obok Urzędu Wojewódzkiego. To będzie pierwsza tego typy kładka w Polsce. Wisi ona na wysokości prawie 6 metrów nad ziemią i waży 160 ton. Prowadzić na nią będą schody oraz dwie windy. Balustrada będzie przeźroczysta, a cała kładka efektownie oświetlona. Koszt budowy to około 12 mln zł, z czego 4 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Ministerstwa Transportu. Kładka zostanie oddana do użytku we wrześniu br.

Źródło: UM Rzeszów

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2012-06-27 03:14
To nieprawdopodobne, że w 2012 roku buduje się kładkę dla pieszych przy skrzyżowaniu w centrum miasta! 12 mln zł za POGORSZENIE warunków ruchu pieszego. Rowerzystom też będzie trudno. Co więcej, z projektu wyleciały pochylnie, zostały tylko schody i windy, więc praktycznie osoby starsze, ciągnące wózeczki z zakupami, osoby na wózkach, czy prowadzące wózki dziecięce będą miały wielkie utrudnienia - przepustowość wind jest marna, nie mówiąc już o tym, że często się psują.
Urzędzie Miasta Rzeszowa - taki wydatek to wstyd, a nie powód do chwalenia się w internecie. Obniżacie jakość życia w mieście, skłaniając ludzi do używania najmniej nadającego się do miasta środka transportu - samochodu, jednocześnie zniechęcając do chodzenia pieszo czy jeżdżenia na rowerze. Czy tak trudno zatrudnić w mieście urbanistę? Wytłumaczyłby od razu dlaczego nie warto marnować pieniędzy na takie antymiejskie rozwiązania.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.