Prawie 700 kilometrów będzie wynosić długość ścieżek rowerowych powstałych, wyznaczonych i będących w budowie, których powstanie jest możliwe dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

- Mieszkańcy Kujaw i Pomorza coraz częściej wybierają jazdę na rowerze jako główną formę aktywnego wypoczynku. Dlatego wspieramy wszystkich, którzy się do nas zgłoszą z chęcią budowy ścieżek dla cyklistów. Gminy i powiaty wyznaczają trasy w malowniczo położonych terenach i dzięki temu amatorzy jazdy na rowerach zyskują jeszcze możliwość podziwiania niezwykłych walorów krajobrazowych i turystycznych naszego regionu – mówił marszałek Piotr Całbecki.

W maju ruszyła budowa traktu, który połączy Toruń i Chełmżę. Będzie to 34-kilometrowy odcinek przebiegający przez: Łysomice, Zakrzewko, Tylice, Mirakowo, Zalesie i Pluskowęsy. W miejscowości Sławkowo rowerzyści będą mogli skręcić na trasę prowadzącą do Jeziora Kamionkowskiego. Wartość inwestycji, prowadzonej przez firmę Strabag, to 15 mln złotych. Zakończenie prac jest planowane na czerwiec 2015 roku.

W trakcie budowy jest także 22-kilometrowa trasa, dzięki której możliwe będzie połączenie w jeden 100-kilometrowy ciąg szlaków rowerowych pomiędzy Bydgoszczą, Toruniem oraz powiatami bydgoskim, toruńskim i chełmińskim.

W ostatnim czasie oddano do użytku następujące ścieżki:
- 12-kilometrowy odcinek pomiędzy Złotorią i Osiekiem,
- 20-kilometrowy odcinek w powiecie aleksandrowskim,
- 8-kilometrowy odcinek w Wąbrzeźnie,
- 22-kilometrowy odcinek z Torunia do Unisławia.
 
Przez kujawsko-pomorskie przebiega także Wiślana Trasa Rowerowa. Jest to unikatowy projekt, w którym wzdłuż całej Wisły, po obu jej stronach, wyznaczono szlak rowerowy łączący 8 województw. Na terenie Kujaw i Pomorza długość trasy wynosi 450 kilometrów. Została ona wytyczona przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły.

Ścieżki rowerowe powstają co roku przy okazji realizacji projektu Drogowej Inicjatywy Samorządowej, innych przedsięwzięć infrastrukturalnych związanych z budową i przebudową ulic oraz dróg oraz w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Załączniki:
Pobierz (sciezki_RPO_os_I.pdf)sciezki_RPO_os_I.pdf[ ]418 kB
Pobierz (sciezki_w_ramach_PROW.pdf)sciezki_w_ramach_PROW.pdf[ ]78 kB
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.