Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie podpisał wczoraj pozwolenie na użytkowanie ponad 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S17 od Lublina do obwodnicy m. Piaski.

Kolejne 4,2 km trasy szybkiego ruchu to odcinek obwodnicy m. Piaski, który został dostosowany do parametrów drogi ekspresowej. Kierowcy mają już zatem do dyspozycji łącznie nieco ponad 40 kilometrów S17, a w realizacji są jeszcze trzy kolejne odcinki o łącznej długości blisko 31 km.

Odcinek S17 od Lublina do m. Piaski to dawna droga krajowa, która została gruntownie przebudowana za około 400 mln zł. Zmodernizowano wylot drogi krajowej z Lublina na długości 1,7 km, a kolejne 12,1 rozbudowano do parametrów drogi ekspresowej. Powstał nowy dojazd do Świdnika oraz drogi zbiorcze do obsługi ruchu lokalnego o łącznej długości 33 km. Prace obejmowały także budowę 15 obiektów inżynieryjnych (czterech mostów, pięciu wiaduktów, sześciu kładek dla pieszych) oraz przebudowę trzech istniejących mostów. Na skrzyżowaniu dawnej DK12/17 z ul. Kusocińskiego powstał węzeł Świdnik umożliwiający dojazd do tego miasta od strony południowej. Umowę na realizację prac podpisano w listopadzie 2010 r.

Obwodnicę m. Piaski, którą oddano do użytku w 2004 roku, dostosowano do parametrów trasy ekspresowej. Wzdłuż drogi zamontowano ogrodzenie takie jak na wcześniejszym odcinku, wymieniono warstwę ścieralną nawierzchni, oznakowanie poziome i pionowe. Jadąc od strony Lublina kierowcy na węźle Piaski Zachód mogą zjechać z drogi ekspresowej docierając do okolicznych miejscowości, a na kolejnym węźle Piaski Wschód wybrać kierunek na Chełm i przejście graniczne z Ukrainą w Dorohusku (DK12) lub na Zamość i przejście w Hrebennem (DK17).

Kierowcy korzystają już z 24-kilometrowego odcinka S17 od węzła Kurów Zachód do węzła Jastków. Kolejny fragment trasy pomiędzy węzłami Jastków i Lublin Sławinek zostanie oddany do ruchu jesienią br. Z obwodnicy Lublina, czyli następnych dwóch odcinków S17 pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Rudnik oraz Lublin Rudnik i Lublin Felin, kierowcy skorzystają w I kwartale przyszłego roku.

Źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.