Plac Poboru Opłat (PPO) w Mysłowicach zostanie poszerzony o cztery dodatkowe pasy ruchu wraz ze stanowiskami do obsługi pojazdów (po dwa w każdym kierunku). Koncesjonariusz A4 Katowice-Kraków rozpoczyna realizację kolejnego etapu programu zwiększenia przepustowości PPO. Docelowo, wraz z końcem br. na placu poboru opłat w Mysłowicach funkcjonować będzie po dziewięć stanowisk dla każdego kierunku ruchu. W efekcie skróceniu ulegnie czas oczekiwania na przejazd przez bramki.

Rozbudowa placu poboru opłat jest jednym z elementów kompleksowego programu zwiększenia przepustowości PPO, który Stalexport Autostrada Małopolska S.A. realizuje od ponad roku.

W pierwszym etapie projektu zwiększenia przepustowości PPO zainstalowano tymczasowe stanowiska obsługi podróżnych, usytuowane przy skrajnych, prawych pasach. „Nietypowe” bramki, w których obsługa odbywa się z prawej strony pojazdu, dedykowane są wyłącznie podróżującym samochodem osobowym z pasażerem i motocyklistom. Po obustronnym poszerzeniu PPO, tymczasowe stanowiska zostaną zlikwidowane.

Na koncesyjnym odcinku A4 planowana jest ponadto wymiana urządzeń poboru opłat, która pozwoli na wprowadzenie elektronicznych i bezobsługowych metod dokonywania płatności. Poza kartami zbliżeniowymi i flotowymi, Stalexport Autostrada Małopolska S.A.  planuje także uruchomienie własnego systemu elektronicznego poboru opłat dla osób często podróżujących autostradą. Takie rozwiązanie pozwoli podnieść szlaban na tyle wcześnie, aby kierowca jadący z prędkością 40 km/h mógł przejechać przez plac poboru opłat nie zatrzymując pojazdu.

Program zwiększenia przepustowości zakłada w kolejnym etapie poszerzenie placu poboru opłat także w Balicach.

Źródło: SAM

Zobacz również materiał na edroga.tv: Rozbudowa PPO w Brzęczkowicach na A4

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2012-05-28 18:39
"uruchomienie własnego systemu elektronicznego poboru opłat "
To jest zawałka GDDKiA, że nie ma jednlitego systemu elektronicznego. Każdy koncesionariusz sobie. Zarządzanie i rządzenie polega na planowaniu i przewidywaniu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #2 Gość 2012-06-21 23:11
A po kiego grzyba GDDKiA ma robić jednolity system elektroniczny, skoro już zadbała o to Komisja Europejska i wkrótce będą dostępne urządzenia współpracujące ze wszystkimi systemami w Europie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.