Prawie trzy miliardy euro Małopolska otrzyma z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Pieniądze będą dostępne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dużo może zyskać na tym także Tarnów, który już przygotowuje się do nowej perspektywy finansowej.

Miasto liczy przede wszystkim na inwestycje drogowe, komunikacyjne oraz te związane z nowoczesnymi technologiami. Plany dotyczą także inwestycji w ochronę środowiska, rewitalizacji starego miasta czy infrastruktury dla seniorów.

W zakresie dróg Tarnów mocno lobbuje w sprawie powstania tzw. wschodniej obwodnicy. Bez dużego dofinansowanie się nie obejdzie, ponieważ szacowany koszt inwestycji to ponad 200 mln zł.

Trwają także przygotowania do budowy nowego połączenia z węzłem autostradowym w Wierzchosławicach. - Inwestycja przygotowywana jest wspólnie z Gminą Wierzchosławice, powiatem tarnowskim i Urzędem Marszałkowskim. Oprócz tego w planach jest również rozbudowa ulic Kwiatkowskiego, Czystej, Wyszyńskiego, Elektrycznej oraz Spokojnej. Oceniamy, że na te inwestycje potrzebne będzie ponad 100 mln zł – mówi zastępca prezydenta Henryk Słomka-Narożański. – To ważne zadania z perspektywy rozwoju Tarnowa. Nowe drogi umożliwią bowiem dogodny dojazd z autostrady do terenów inwestycyjnych.

Zadowoleni powinni być kierowcy korzystający z ul. Tuchowskiej. Wraz z przebudową linii kolejowej powstanie nowa droga łącząca ją z al. Tarnowskich. Tym samy zniknie niewygodny przejazd pod wiaduktami obok kościoła św. Trójcy.

Zakup niskopodłogowego taboru autobusowego, budowa kolejnych obiektów Park&Ride, modernizacje zajezdni autobusowych czy wprowadzenie systemu informacji pasażerskiej to tylko ważniejsze propozycje, które mają szansę zostać zrealizowane w ramach zadania „Integracja systemu komunikacji publicznej w subregionie tarnowskim”.

Sam system informacji pasażerskiej może kosztować aż 18 mln zł. W jego zakres wejdą  systemy informacji pasażerskiej w subregionie (informacje o opóźnieniach, przyjazdach, inteligentne rozkłady jazdy) i zarządzania komunikacją, a także rozbudowa i modernizacja infrastruktury komunikacyjnej.

Z kolei nowe centra przesiadkowe miałyby powstać w pobliżu zjazdu z autostrady w Wierzchosławicach oraz w okolicy zjazdu z obwodnicy  przy ul. Lwowskiej. Mają pomieścić po 250 miejsc postojowych.

Według planów zmiany nie ominą także zajezdni autobusowych. Zmodernizowana mają zostać obiekty przy ul. Kochanowskiego i Lwowskiej. Z kolei nowa zajezdnia ma powstać przy ul. Błonie. Za unijne dofinansowanie ma zostać zakupionych 30 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów o niskiej emisji zanieczyszczeń wyposażonych w biletomaty.

Źródło: UM Tarnów

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.