Po bydgoskich ulicach od dziś testowo kursuje pierwszy spośród nowych tramwajów, jakie wyjadą docelowo na budowaną trasę do Fordonu. Nowe tramwaje pomalowane zostaną wg pomysłu mieszkańców – zapowiedzieli prezydent Bydgoszczy i prezes Pesy.

– Chcemy, aby to mieszkańcy zadecydowali o wyglądzie nowych bydgoskich tramwajów – powiedział prezydent. – Po pierwszym etapie konkursu zaprosimy do współpracy zespół ekspertów, który spośród wszystkich nadesłanych propozycji wybierze pięć najlepszych. Spośród tych finałowych prac bydgoszczanie wskażą jeden projekt, wg którego pomalowane zostaną nowe bydgoskie tramwaje – dodał Rafał Bruski.

W zespole konkursowym znajdą się specjaliści od wzornictwa z UTP, przedstawiciele Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych i środowiska plastyków, plastyk miejski oraz przedstawiciele Pesy i MZK. Z uwagi na proces technologiczny malowania pojazdów, pierwszy etap, czyli nadsyłanie prac przez mieszkańców będzie musiał zakończyć się do 12 listopada. Wyłonienie ostatecznego projektu powinno nastąpić w połowie grudnia.

- Cieszę się z tej inicjatywy, aby odejść od konserwatywnego rozwiązania malowania tramwajów. Na całym świecie panuje dziś trend, aby tramwaje były elementem krajobrazu miejskiego. W Polsce na takich ruch zdecydowały się już władze Szczecina i po ulicach tego miasta jeżdżą barwne pojazdy. Ze swojej strony mogę obiecać, że wszyscy uczestnicy konkursu mogą liczyć na upominki od Pesy, a dla pięciu finalistów ufundujemy nagrody – powiedział prezes Pesa Pojazdy Szynowe Bydgoszcz SA Tomasz Zaboklicki.

Konkurs na projekt graficzny tramwaju będzie mieć stosunkowo otwartą formułę. Nadsyłane projekty mogą bazować na kolorystyce miejskiej wynikającej z logo (czerwony, żółty, niebieski), ale mogą być również kompletnie autorskim pomysłem.

Pierwszy z tramwajów, które zakupione zostały w związku z budową nowej linii tramwajowej do Fordonu, już od środy będzie kursował po mieście. Na razie będzie jeździł testowo i to na różnych liniach. – Z uwagi na specyfikę bydgoskiej sieci tramwajowej i na wzniesienie, którym tramwaje docierają na tzw. górny taras, chcemy zobaczyć, jak nowy tramwaj zachowuje się w warunkach jesienno-zimowych, gdy na torowiskach leżą liście lub śnieg czy lód. To ważne dla naszych konstruktorów, biorąc pod uwagę także plany miasta związane z budową linii wzdłuż ul. Kujawskiej. To również szansa dla motorniczych, aby poznali nowy pojazd, którym wkrótce będą jeździć na linii do Fordonu – dodał Tomasz Zaboklicki.

Kolejnym pomysłem, który mógłby być zrealizowany w przyszłym roku, jest konkurs na nazwy dla tramwajów nawiązujące do znanych bydgoszczan.

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.