Legniccy radni na ostatniej sesji przyjęli m.in. uchwałę dotyczącą transportu publicznego.

Plan transportowy zawiera wiele propozycji, które podniosą atrakcyjność i funkcjonalność legnickiej komunikacji zbiorowej. Wdrażając go, samorząd pragnie zwiększyć zainteresowanie mieszkańców korzystaniem z usług transportu publicznego oraz, co jest bardzo ważne, przyczynić się do ograniczenia ruchu samochodów osobowych. Legnicki dokument był poddany konsultacjom społecznym, zyskał też pozytywną opinię Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

„Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Gminy Legnica oraz Gmin, z którymi Gmina Legnica posiada zawarte porozumienie międzygminne  w zakresie organizacji transportu zbiorowego”, zwany „planem transportowym”, definiuje kierunki rozwoju tej sfery usług publicznych i ich wysokiego standardu. Zawiera też rozwiązania wprowadzonej w sierpniu zeszłego roku optymalizacji komunikacji miejskiej, którą wdrożono po specjalistycznych badaniach wielkości ruchu pasażerskiego, struktury biletowej i rentowności poszczególnych linii komunikacyjnych. Ta optymalizacja już przynosi korzystne efekty i coraz lepiej zaspokaja aktualne komunikacyjne potrzeby pasażerów.

Gmina świadczy usługi komunikacyjne nie tylko wewnątrz miasta. Na mocy przyjętego przez Radę Miejską w ubiegłym roku porozumienia, obsługuje też mieszkańców gminy Miłkowice. Zaplanowane jest poszerzanie takich usług w innych gminach subregionu.

Miejskie autobusy, które wejdą do eksploatacji po 2014 r., będą posiadały np. zewnętrzne systemy informacji o linii i kierunku ruchu, dostęp do bezpłatnego internetu bezprzewodowego i rampę dla wózków. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych, wszystkie linie komunikacji miejskiej będą obsługiwane tylko przez autobusy niskopodłogowe i z obniżonymi wejściami. Aby przyspieszyć przejazd przez miasto, wprowadzony będzie szereg priorytetów w ruchu dla komunikacji autobusowej.

Legnicka oferta transportu zbiorowego jest bogata i atrakcyjna. Realizowane unowocześnianie taboru i dostosowanie połączeń do potrzeb mieszkańców ma na celu wzrost ich zainteresowania korzystaniem z komunikacji zbiorowej. Obecnie tylko 29 proc. legniczan jeździ po mieście autobusami MPK. Zakłada się, że liczba ta wzrośnie do 36 proc. Około 70 proc. mieszkańców podróżuje prywatnymi samochodami. W Legnicy ich zagęszczenie jest ogromne. W 2013 roku w mieście zarejestrowanych było prawie 98,5 tys. pojazdów. To niemal dwa razy więcej niż w roku 2007. Można powiedzieć, że na jednego mieszkańca przypada obecnie jedno auto. Niecały procent legniczan korzysta z rowerów. Te proporcje należy zmieniać tak, by zmniejszało się natężenie ruchu samochodów osobowych i poprawiała jego płynność.

Źródło: UM Legnica

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.