W województwach, w których wystąpiły podtopienia, trwa usuwanie ich skutków oraz szacowanie strat. Tam, gdzie zanotowano przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze służby zarządzania kryzysowego monitorują sytuację.

W zlewniach dopływów środkowej Odry (woj. dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie) IMGW prognozuje dalsze wzrosty stanów wody. Lokalnie, zwłaszcza w zlewniach Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Baryczy, Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej mogą zostać przekroczone stany alarmowe. W pozostałych zlewniach możliwe lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych. W miejscach występowania burz, szczególnie na małych ciekach górskich i podgórskich, wzrosty stanów wód mogą być gwałtowne. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniane jest na 85 proc.

Przekroczone stany alarmowe zanotowano na 3 stacjach wodowskazowych (najwięcej, o 6 cm, w Trawnikach na Wieprzu), natomiast stany ostrzegawcze: na 11 stacjach wodowskazowych.

Aktualnie obowiązują ostrzeżenia IMGW:
- hydrologiczne 3 stopnia – gwałtowne wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.
- hydrologiczne 2 stopnia – gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych na terenie województw śląskiego i łódzkiego.
- meteorologiczne 2 stopnia – o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem i intensywnych opadów deszczu w woj. dolnośląskim i lubelskim.

Sytuacja w województwach:
W Wielkopolsce w rejonie „Energa Kalisz” około 2850 odbiorców pozostało bez zasilania. W związku z napływem wody po opadach z pól zamknięto drogę gminną Dolany-Piotrowo w powiecie słupeckim.
W Krakowie wystąpiły utrudnienia w ruchu tramwajów. W małopolskich Podstolicach (powiat wielicki) podtopiło szkołę podstawową oraz podpiwniczenia w 2 domach mieszkalnych. W gminie Iwkowa (powiat brzeski) grad spowodował straty w uprawach rolnych na obszarze 10 ha.
Na skutek wyłączenia 2 stacji średniego napięcia prądu nie ma około 300 odbiorców w Łodzi. Odnotowano podtopienia i uszkodzenia dachów na terenie gminy Koluszki (w tym m.in. uszkodzenia hipermarketu, szkoły podstawowej, ośrodka zdrowia i pompowni kanalizacji). W powiecie sieradzkim podtopione i zalane są uprawy i budynki mieszkalne, w miastach Jeziory, Kuśnie, Łosiniec i Kłocko, Dąbrowa Wielka - rozmyte są drogi. W wyniku spływu wód z pól zostały zasypane rowy melioracyjne na długości ok. 2 km, które wymagają odmulenia i remontu. Lokalne zalania i uszkodzenia infrastruktury odnotowano ponadto w powiatach tomaszowskim (m.in. podtopiona stacja paliw - brak zagrożenia dla środowiska, czasowo nieprzejezdna droga wojewódzka nr 713) oraz opoczyńskim, wieruszowskim, łaskim i piotrkowskim.
Silne opady deszczu i spływ wody z pól w województwie lubelskim spowodowały podtopienie gospodarstwa w Babicach w  gminie Obsza (powiat biłgorajski).
Na Podkarpaciu w powiatach kolbuszowskim i leżajskim lokalnie konieczne okazało się m.in. pompowanie wody z piwnic budynków.
Najwięcej interwencji odnotowano w zachodniopomorskich miejscowościach, tj. Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Świnoujście. Dotyczyły one głównie usuwania połamanych drzew i konarów.
Na Śląsku, po intensywnych opadach, czasowo zablokowano drogi krajowe nr 1 i 94.

Z informacji Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) wynika, że sytuacja jest stabilna, a zbiorniki są gotowe na przyjęcie ewentualnych wód opadowych.

Źródło: MAC

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.