W Tychach trwa budowa tunelu pod przecinającą miasto krajową "jedynką". Powstaje on przy szczególnie niebezpiecznym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 1 z ulicami Cmentarną i Goździków.

Jego budowa ma ułatwić przejazd między dzielnicami Wartogłowiec i Wygorzele. Tunel wznoszony jest w technologii ścian szczelinowych, co oznacza, że najpierw powstają ściany obiektu, a dopiero później wydobywana jest ziemia.

Prace trwają po stronie zachodniej, gdzie gotowe są już segmenty ścian szczelinowych oraz rygiel, czyli ustrój nośny obiektu. Ponadto wykonywane są płyty przejściowe oraz izolacja stropu tunelu. W najbliższych dniach planowane jest przekazanie tej części obiektu drogowcom, tak by jeszcze przed zimą tunel został przykryty asfaltem. Budowa po przeciwnej stronie drogi ma ruszyć na przełomie grudnia i stycznia. Wtedy też rozpocznie się wykop tak zwanej szczeliny, która kolejno zostanie zazbrojona i zabetonowana.  

W ramach zadania powstanie także rondo łączące ulice Skotnica i Goździków, które będzie obsługiwało drogę dojazdową do tunelu. Budowa tego układu drogowego już się rozpoczęła. Wykonano kanalizację deszczową i stabilizację podłoża. Trwa układanie podbudowy i krawężników, a jeszcze w tym roku planowane jest ułożenie mas asfaltowych do warstwy wiążącej. Wyjazd z tunelu od strony Wartogłowca będzie się odbywał na wysokości ul. Cmentarnej. Dotychczas w tym rejonie zostały wykonane przezbrojenia istniejących sieci wodociągowych, gazowych i energetycznych.  

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.Ponieważ zadanie jest ściśle związane z prowadzoną w Tychach modernizacją ul. Beskidzkiej (DK 1 i DK 86), na jednym placu budowy w tym samym czasie pracuje dwóch wykonawców. Roboty te są od siebie mocno uzależnione.

Źródło: MZUiM Tychy

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.