Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje o możliwościach wystąpienia burz z gradem w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim oraz śląskim.

Dziś obowiązują następujące ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

  • jedno ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz we wschodniej strefie brzegowej;
  • trzy ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia szybkich i na ogół krótkotrwałych wzrostów stanów wody w rejonach intensywnych opadów i burz, na małych ciekach górskich i podgórskich w województwach: dolnośląskim, lubuskim i opolskim;
  • oraz siedem ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia burz (lokalnie z opadami gradu), podczas których spodziewane są opady deszczu (do 30 mm) oraz porywy wiatru do 80 km/h w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na krańcach wschodnich miejscami zachmurzenie duże i zanikające przelotne opady deszczu, możliwa burza. Nad ranem również na zachodzie zachmurzenie miejscami wzrośnie do dużego oraz wystąpią opady deszczu. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby, na Pomorzu Gdańskim i początkowo na wschodzie umiarkowany. W rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.

***

Wczoraj wieczorem nad powiatem lubańskim przeszła gwałtowna burza. Z powodu intensywnego deszczu gwałtownie wzrósł poziom wody w rzekach i ciekach, szczególnie na terenach górskich i podgórskich. Zalane zostało centrum miasta Leśna, doszło do podtopień w miejscowości Miłoszów. Rzeka Olszówka zalała centrum miasta Olszyna. Mniejsze szkody występują lokalnie na terenie powiatu lubańskiego. Uszkodzenia dotyczą infrastruktury drogowej, instalacji energetycznych i gazowych.
W powiecie zgorzeleckim rzeka Miedzianka przekroczyła poziom alarmowy powodując liczne podtopienia w gminie Bogatynia.
W województwie dolnośląskim obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia IMGW o możliwości wystąpienia szybkich i na ogół krótkotrwałych wzrostów stanów wody w rejonach intensywnych opadów i burz, przede wszystkich na małych ciekach górskich i podgórskich.


Źródło: MAiC/IMiGW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.