W tym roku na działania związane z usprawnieniem ruchu rowerowego we Wrocławiu jest przeznaczonych w budżecie 3,6 miliona zł. Dla porównania, w ubiegłym roku była to kwota o połowę mniejsza – 1,8 mln. W ramach tych środków zostaną m.in. postawione parkingi rowerowe - 550 stojaków w 125 miejscach.

Aby usprawnić ruch rowerowy zostaną obniżone krawężniki w kolejnych miejscach (m.in. Brucknera, Borowska, Mińska, Legnicka i wiele innych). Przebudowana zostanie rampa pod wiaduktem kolejowym przy ul. Legnickiej oraz poprowadzona droga rowerowa przez teren zajezdni tramwajowej przy ul. Wejherowskiej. Na Legnickiej zostanie także wyznaczona nowa droga rowerowa od ul. Poznańskiej do Rybackiej po północnej stronie. Pasy rowerowe pojawią się także na ulicach Braniborskiej i Hutniczej. Zbudowane zostaną odcinki dróg rowerowych na ul. Żmigrodzkiej oraz Powstańców Śląskich.

W ubiegłym roku pojawiły się już pierwsze bramy rowerowe do ścisłego centrum miasta. W tym roku cykliści otrzymają kolejne takie ułatwienia. Będą to połączenia Parku Słowackiego z ul. Wita Stwosza oraz ul. św. Mikołaja z pl. Jana Pawła II. Przejazd rowerami będzie możliwy także na przedłużeniu ul. Św. Antoniego do ul. Szajnochy oraz na Placu Dominikańskim. Dodatkowo powstanie kontrapas na ul. Kościuszki od ul. Pułaskiego do ul. Piotra Skargi.

Rowerzyści będą korzystać z nowej infrastruktury, która powstanie także przy okazji większych remontów realizowanych na ul. Purkyniego (tu powstanie ulica z uspokojonym ruchem) oraz na ulicach Kutrzeby, Zwycięskiej oraz Mińskiej (tu powstaną drogi rowerowe).

Na Psim Polu, przy węźle przesiadkowym zostały już uruchomione nowatorskie w skali kraju boksy rowerowe. Po analizie ich zainteresowania, będzie podjęta decyzja o powstaniu kolejnych. Powstanie także pilotażowo bezpieczny, zamykany parking dla mieszkańców na Nadodrzu.

W tym roku zostaną wyniesione przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych w najbardziej niebezpiecznych miejscach (m.in. na ul.Dobrej, Wittiga, Młodych Techników, Inowrocłaskiej). W ciągu innych dróg rowerowych wykonana zostanie asfaltowa nawierzchnia przecinająca zjazdy aby poprawić bezpieczeństwo i uczulić kierowców na to, że muszą ustąpić pierwszeństwo rowerzystom (np. ul. Wyspiańskiego, Na Grobli).  

Z początkiem marca rusza kolejny sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego (WRM). Do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie dokładnie 200 pojazdów. Od 1 marca będzie uruchomionych 31 stacji WRM.

Źródło: UM Wrocław

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.