Na wrzesień zaplanowane jest zakończenie kilku ważnych remontów i inwestycji w stolicy. Nadal będą trwały prace przy odbudowie ulic po budowie centralnego odcinka II linii metra. Kontynuowane będą remonty m.in. w Wawrze i Ursusie.

Najbardziej uciążliwe dla mieszkańców prace na warszawskich drogach zaplanowane były na miesiące wakacyjne, bo wtedy jest o wiele mniejszy ruch drogowy na ulicach. Przejezdny jest już w całości Most Łazienkowski, obydwa wiadukty na ul. Łopuszańskiej, do ruchu włączone zostaną cztery estakady Trasy Łazienkowskiej, ul. Prosta i Sokola. Koniec wakacji nie oznacza jednak zakończenia sezonu budowlanego.
 
Przez cały wrzesień będzie trwała odbudowa ulic po budowie centralnego odcinka II linii metra. I na Pradze i w Śródmieściu widać już jak będzie wyglądał Plac Wileński, Targowa, Świętokrzyska – gotowe są odcinki chodników i jezdni a nad nimi górują barwne zadaszenia wejść do stacji. Wszystko będzie gotowe do 30 września; wcześniej, bo już od początku miesiąca przejezdne będą skrzyżowania ul. Świętokrzyskiej i Nowego Światu oraz Świętokrzyskiej i Emilii Plater. W drugiej połowie września odtwarzane będą ulice na Powiślu (skrzyżowanie ul. Wybrzeże Kościuszkowskie i Tamka) co będzie wiązało się z ograniczeniami ruchu drogowego.

Tramwaje Warszawskie prowadzą w tej chwili dwie duże inwestycje – budowę linii tramwajowej na Tarchomin oraz na ul. Powstańców Śląskich. Od początku września przejezdna ma być ul. Światowida (obecnie zamknięty jest odcinek za ul. Myśliborską w kierunku Modlińskiej), dalsze prace będą prowadzone już poza jezdnią. Na Bemowie natomiast jeszcze do 10 września kierowcy będą omijali tymczasowymi przejazdami skrzyżowanie Górczewska/Powstańców Śląskich. Potem ruch wróci na normalne skrzyżowanie, ale z zawężeniami jezdni. Do końca września zamknięta będzie zachodnia jezdnia ul. Powstańców Śląskich. Tramwaje ul. Powstańców Śląskich do pętli Osiedle Górczewska zaczną jeździć od 22 września. Planowane są wyłączenia ruchu tramwajów na trasie z pętli Koło do Boernerowa od 15 do 30 września oraz z pętli Koło do pętli Nowe Bemowo od 15 września do 30 października.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zajmuje się kilkoma dużymi inwestycjami, m.in. budową ul. Prostej, Trasy Świętokrzyskiej, estakad Trasy Łazienkowskiej, „Nowolazurowej”:

- budowa Trasy Świętokrzyskiej - trwają prace wykończeniowe. We wrześniu złożone zostaną dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie i ulica zostanie oddana do ruchu. Tym samym samochody powrócą na zamkniętą na czas budowy metra ul. Sokolą pomiędzy Wybrzeżem Szczecińskim a J. Zamoyskiego ale już w zupełnie nowym standardzie – z dwoma jezdniami, chodnikami, drogami dla rowerów i zielenią;
- budowa ul. Prostej - trwają prace wykończeniowe. We wrześniu złożone zostaną dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie i ulica zostanie oddana do ruchu pomiędzy Rondem I. Daszyńskiego a Rondem ONZ. Tu podobnie jak na ul. Sokolej powstała zupełnie nowa ulica;
- budowa estakad Trasy Łazienkowskiej – we wrześniu włączone do ruchu zostaną estakady: Ł19 (wjazd z Wisłostrady od strony Mokotowa w kierunku Pragi), Ł21 (zjazd z Trasy Łazienkowskiej od strony centrum w kierunku Mokotowa), Ł26 (wjazd z Wisłostrady od strony Żoliborza w kierunku Pragi), Ł35 (wjazd z Wału Miedzeszyńskiego od strony Żoliborza w kierunku Pragi). Planowane jest betonowanie estakady Ł24 (wjazd z Wisłostrady od strony Mokotowa w kierunku centrum, ostatniej niezabetonowanej), ułożenie nawierzchni na Ł22 (zjazd z Trasy Łazienkowskiej od strony centrum w kierunku Żoliborza), próbne jej obciążenie i odbiory techniczne;
- modernizacja ul. Kleszczowej – nadal prowadzone będą prace przy budowie jezdni i wszystkich urządzeń po południowej stronie ulicy, utrzymany będzie jeden kierunek ruchu (w stronę ul. Krańcowej). Planowane jest wprowadzony ruchu wahadłowego na ciągu ulic Bolesława Chrobrego i Ryżowej;
- budowa ulicy „Nowolazurowej” – prowadzone będą prace na ul. Połczyńskiej (budowa kanalizacji, wodociągu, nowego przebiegu jezdni w kierunku granicy miasta) i utrzymany będzie ruch po dwa pasy w każdym kierunku na jezdni południowej. Zasadnicza część tej arterii przebiega na wiadukcie nad terenami kolejowymi - wybudowane są już wszystkie podpory oprócz jednej (przyczółku pod linią wysokiego napięcia, dla którego opracowywany jest projekt zamienny), jest przyczułek wiaduktu przy ul. ks. J. Chrościckiego, montowane są stalowe belki konstrukcji wiaduktu;
- budowa ul. Wołoskiej – bez zmian w ruchu drogowym, wycinane będą drzewa i krzewy, rozpocznie się budowa kanalizacji.

Na ul. Marymonckiej nadal pozostanie zwężenie ulicy na skrzyżowaniu z ul. Podczaszyńskiego oraz zamknięcie dla ruchu jezdni wschodniej pomiędzy ul. Podleśną a wjazdem na Most Marii Skłodowskiej-Curie (kierowcy jeżdżą tam jezdnią zachodnią w obydwu kierunkach). Zakończy się remont komory ciepłowniczej na ul. T. Chałubińskiego i wiaduktów nad Rondem Czterdziestolatka i ulica będzie przejezdna bez przeszkód.

Nadal będą trwały prace budowlane na ul. Vogla, ale od początku września przejezdny w jednym kierunku ma być odcinek pomiędzy ul. Europejską a Sytą. Także dzielnica Śródmieście będzie prowadziła remonty swoich ulic – Elektoralnej i Hożej. Od początku do połowy września przebudowywane będzie skrzyżowanie ul. Elektoralnej z ul. Orlą. W ostatnim etapie – do połowy października – wyłączony z ruchu będzie odcinek od ul. Orlej do al. Jana Pawła II. Na ul. Hożej natomiast trwa wymiana chodników, potem planowane jest frezowanie nawierzchni jezdni. Do połowy września kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu na ul. Waryńskiego przy ul. Polnej. Most na ul. Gołkowskiej będzie zamknięty jeszcze do końca września. Kolejarze do 7 listopada będą remontowali wiadukt nad ul. Cierlicką i przejazd nią pozostanie zamknięty.
 
Nadal będzie trwał remont ulic w Wawrze po budowie kolektora ściekowego. We wrześniu gotowy będzie odcinek ul. Kadetów od Traktu Lubelskiego do ul. Poprawnej i rondo na skrzyżowaniu, a drogowcy wejdą na fragment od ul. Poprawnej do Zabielskiej. Z powodu budowy dalszego odcinka kolektora zamknięty pozostanie odcinek Traktu Lubelskiego od ul. Lucerny do Klimontowskiej. W dalszym ciągu będą trwały prace związane z budową kanalizacji na osiedlu Nowy Wawer, które wiążą się z utrudnieniami w ruchu m.in. na ulicach Klimontowskiej, Wichrowej i Dzielnicowej.
 
W połowie września zmieniona zostanie organizacja ruchu na Wisłostradzie przy powstających Bulwarach Wiślanych – zamknięta zostanie jezdnia wschodnia w kierunku Bielan), a ruch przełożony na jezdnię zachodnią i tymczasowo dobudowane pasy (w sumie będą tu po trzy pasy ruchu w każdą stronę). Budowane będzie tu nowe przejście podziemne nad Wisłę.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.