Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza oraz parlamentarzyści będą wspólnie przekonywać władze rządów w Polsce i Czechach do budowy drogi łączącej oba kraje.

Tak ustalono podczas konferencji „Transport i infrastruktura na czesko-polskim pograniczu” zorganizowanej w czeskim Trutnovie.

Samorządowcy z Polski i Czech chcą, by dalsza budowa odcinka drogi S3 (od Legnicy do Lubawki) po polskiej stronie oraz D11/R11 (Hradec Kralove-Trutnov-Kralovec) po stronie czeskiej zostały wpisane na listę priorytetową zadań do sfinansowania przez rządy obu krajów. Obecność na tej liście jest niezbędna, by instytucje państwowe i regionalne mogły ubiegać się o dofinansowanie w latach 2014-2020.

W trakcie konferencji zaprezentowano również projekt połączenia transportowego trzech dużych karkonoskich ośrodków turystycznych (Pec pod Śnieżką, Karpacz, Szpindlerowy Młyn). Wskazano także na istotny problem związany z występującymi barierami w prowadzeniu usług przewozowych osób pomiędzy miastami pogranicza.

***

Konferencja „Transport i infrastruktura na czesko-polskim pograniczu” to element wspólnego projektu Trutnova i Świdnicy zatytułowanego „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”. W konferencji wzięli udział ze strony partnerów dyrektorzy odpowiedzialni za rozwój gospodarczy oraz komunikację w Urzędzie Miejskim, przedstawiciele Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także PKS. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.