Po nocnych, silnych wiatrach w rejonie koszalińskim bez prądu jest około 65 tys. odbiorców (na 230 tys). Najwięcej awarii wiatr spowodował w powiatach: drawskim, szczecineckim, koszalińskim, białogardzkim i kołobrzeskim.

W zachodniej części województwa dostawy elektrycznej nie ma około 80 tys. odbiorców (na 540 tys.). Przerwy w zasilaniu występują miejscowo w Szczecinie oraz powiatach: gryfińskim, kamieńskim, goleniowskim, łobeskim, stargardzkim, pyrzyckim, gryfickim, wałeckim, choszczeńskim i myśliborskim.

Strażacy w województwie od wczorajszego popołudnia interweniowali 450 razy, głównie przy usuwaniu powalonych drzew i konarów. Na drogach w nocy zdarzyły się 2 wypadki – spadające gałęzie uderzyły w samochody. Nie było rannych i ofiar.

Wojewoda zalecił starostom 11 powiatów, w których wystąpiła awaria energetyczna powołanie sztabów kryzysowych. Zachodniopomorski kurator oświaty poinformował samorządy  o możliwości zawieszenia lekcji w szkołach.

Maksymalne porywy wiatru zanotowane do tej pory: w pasie nadmorskim porywy wiatru wynosiły od 115 km/h do 135 km/h. W głębi lądu od 90 km/h do 105 km/h. Darłowo 135 km/h, Dziwnów 97 km/h, Koszalin 90 km/h. W głębi lądu najbardziej wiało w Resku - 100 km/h, Goleniowie  - 85 km/h i Szczecinie 95 km/h.

Alarm przeciwsztormowy obowiązuje w portach Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno. Wstrzymany jest wszelki ruch statków. Pogotowie przeciwsztormowe obowiązuje w Świnoujściu – ruch statków jest sporadyczny. RZGW pełni całodobowe dyżury. Nie ma obecnie zagrożenia powodziowego. Sytuacja może ulec zmianie, jeśli kierunek wiatru będzie północno-zachodni.

Do godz. 6.00 nieprzejezdna była linia kolejowa Świdwin–Worowo (opóźniony jeden pociąg Świdwin–Szczecin Główny). Wszystkie drogi krajowe przejezdne, utrudnienia wystąpiły na drodze nr 11 Koszalin–Bobolice.

Wszystkie szpitale w województwie korzystają z zasilania sieciowego. W nocy szpitale w Świnoujściu, Szczecinku, Kołobrzegu, Gryficach i Kamieniu Pomorskim korzystały z zasilania awaryjnego, własnego.

Na dziś w głębi lądu prognozowany jest dość silny wiatr, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 110 km/h. Nad morzem silny i bardzo silny, od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 125 km/h, lokalnie możliwe porywy do 135 km/h. Późnym popołudniem  wiatr będzie wiał słabiej.

Źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.