Spis treści

Konstrukcja mostu wymaga wybudowania dwóch przyczółków i 9 podpór, z których dwie główne zlokalizowane będą w nurcie Wisły. Rozpoznanie podłoża gruntowego w miejscach projektowanych podpór potwierdziło znaczne zróżnicowanie w budowie geologicznej w różnych miejscach przebiegu przeprawy mostowej.

Badania geologiczne dla Mostu Północnego

Przyczółek P10 oraz podpora P20 zlokalizowane są na płaskiej powierzchni, zbudowanej  z gruntów nasypowych o miąższości około 10 metrów. Zgromadzony tutaj materiał zawiera duże ilości śmieci, gruzu czy stali. Celem wzmocnienia nienośnych nasypów wykonano szereg kolumn żwirowych, których podstawy oparte zostały poniżej spągu nasypów w zagęszczonych piaskach o różnej granulacji Na głębokości około 20 metrów pod powierzchnią terenu nawiercono iły plioceńskie półzwarte oraz lokalnie twardoplastyczne o stopniu plastyczności IL< 0.10.

W miejscu projektowanej podpory P30 zlokalizowanej na tarasie zalewowym występują osady rzeczne do głębokości około 8 m ppt. reprezentowane przez przypowierzchniową warstwę mad wiślanych (osadu zbudowanego z cząstek pylastych i ilastych deponowanego w okresach powodziowych) oraz piasków rzecznych średnich z grubymi w stanie  luźnym i średnio zagęszczonym. Poniżej występuje kilkumetrowa warstwa żwirów i pospółki o stopniu zagęszczenia ID > 0.80 należąca jeszcze do osadów rzecznych. Głębiej rozpoznano grunty spoiste; gliny zwięzłe pyły i iły pylaste półzwarte oraz lokalnie zagęszczone piaski pylaste. Strop iłów plioceńskich w tym rejonie jest pofałdowany i znajduje się na głębokości od 20 do 30 m ppt.

Podłoże podpór nurtowych rozpoznane przy użyciu sprzętu geotechnicznego zamontowanego na jednostce pływającej wykazuje duży stopień złożoności warunków gruntowych szczególnie w miejscu podpory P40. Natrafiamy tutaj na glacitektoniczne deformacje iłów plioceńskich. Podłoże podpory P50 stanowią wyłącznie iły plioceńskie reprezentowane przez iły i iły piaszczyste w stanie półzwartym.

Warunki gruntowe podpór mostowych zlokalizowanych po stronie wschodniej mimo kilkuset metrowej rozciągłości pomiędzy P60 a P100  wykazują duże podobieństwo. Wynika to z faktu umiejscowienia wszystkich podpór w obrębie tego samego tarasu zalewowego oraz względnie mało pofałdowanego stropu iłów pliocenu w tym rejonie. Taras budują piaski średnie oraz grube średnio zagęszczone o ID = 0.40-0.65 zalęgające do głębokości 4 metrów w okolicy podpory P60 oraz do głębokości 17 metrów w pobliżu podpory P100.

Badania geologiczne dla Mostu Północnego

Począwszy od podpory P100 aż do przyczółku P110 i dalej na wschód przypowierzchniową warstwę stanowią osady facji powodziowej – mady o  miąższości przekraczającej 3 metry. W miejscu projektowanej podpory P100 osady te nie występują na powierzchni, gdyż zostały przykryte wałami przeciwpowodziowymi. Mady w postaci pyłów z dużą zawartością substancji organicznej znajdują się w stanie plastycznym IL = 0.30-0.45 (wg sondowania CPT oraz wg sondowania sondą krzyżakową). Konieczne było więc wzmocnienie nienośnych gruntów. Za najkorzystniejszą metodę wybrano kolumny wymiany dynamicznej.

Michał Grela

1 Zupełnie inaczej jest np. w Holandii gdzie prawie wyłącznie rozpoznania gruntowego dokonuje się poprzez rożnego rodzaju sondowania statyczne, jednak taka skrajność w warunkach budowy geologicznej występującej w naszym kraju nie byłaby również pożądana.


Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.