Bezfundamentowe ekrany akustyczneSystem ECOTEC to jedyne na polskim rynku rozwiązanie ekranów akustycznych niewymagających głębokiego fundamentowania. Oznacza to dla inwestora mniejsze koszty instalacji oraz szybszą budowę ochrony przed hałasem, mało tego w warunkach, w jakich nie da się postawić tradycyjnego ekranu. Ekrany tego systemu mogą być instalowane w ciągach dróg bez kolidowania z istniejącą tam infrastrukturą podziemną.

System dostępny jest od trzech lat. – Jest to stromy wał ziemny w konstrukcji stalowej. Właściwości tego ekranu zarówno izolacyjne, jak też pochłaniające, zbliżone są do konwencjonalnych ekranów. Efektywnością dorównują wałom ziemnym, ale zajmują dużo mniejszą powierzchnię. Co ważne ekran jest obustronnie pochłaniający - tłumaczy Jarosław Królak, prezes ECOTEC Polska.

System ECOTEC jest połączeniem nawierzchni nośnej, konstrukcji stalowej, geowłókniny, maty kokosowej, mineralnego materiału wypełniającego i obsadzeń roślinnych. Przy czym konstrukcja stalowa, maty stalowe służą tu jako opakowanie, które stabilizuje i zabezpiecza wewnętrzny pakiet ziemny. Ekrany obsadzane są głównie bardzo odpornym na warunki klimatyczne bluszczem, z niewielkimi dodatkami dzikiego wina lub innych kolorowych pnączy. Korona ekranu może być wyłożona trawą z rolki lub obsiana mieszanką dzikich ziół i traw. Obsadzenie spełnia jeszcze jedną dodatkową funkcję, to jest pochłania dwutlenek węgla i oddaje wyprodukowany tlen. Masa ziemi w konstrukcji zapewnia roślinom właściwe warunki wegetacji, chroniąc przed wysuszeniem w upalne lata i dostarczając magazynowaną wodę. Po trzech latach od posadzenia roślinność w pełni porasta ekran. – I rozrastając się sprawia, że z roku na rok ekrany stają się coraz piękniejsze – zaznacza Jarosław Królak.

Konstrukcja stalowa ekranów składa się z profili w formie litery „A”, zbudowanych z grubościennych rur i wspawanych płaskowników usztywniających konstrukcję. Całkowite ocynkowanie konstrukcji umożliwia osiągnięcie żywotności systemu nawet do 80 lat.

System ECOTEC jest skonstruowany jako system czysto wtykowy, a więc nie stosuje się w nim żadnych śrub. To eliminuje możliwość korodowania elementów konstrukcji. Ponadto ekrany nie wymagają dodatkowych uszczelnień, ponieważ zestawione panele tworzą na całej swojej długości monolityczny blok szczelnie związany z podłożem i bez żadnych przerw mogących przepuszczać hałas. Po zmontowaniu konstrukcji zostaje ona zasypana materiałem wypełniającym, przez co wykluczona zostaje możliwość powstawania jakichkolwiek przerw czy fug. Materiał do zasypania może pochodzić bezpośrednio z wykopów budowy. Może też być wykorzystywany gruz betonowy czy ceglany. – Efektywność wypełnienia konstrukcji w zasadzie jest nieograniczona, ponieważ ziemia nie traci swoich właściwości, a z biegiem czasu, gdy osiądzie, wzmacnia swoje właściwości jako ochrony akustycznej – podkreśla Jarosław Królak.

System ECOTEC posadawiany jest na zwykłej nawierzchni nośnej zagęszczonej mechanicznie. Jako materiał służyć może materiał recyklingowy, na przykład gruz betonowy, ceglany czy asfaltowy. – Za podstawę ekranu w zależności od jego wysokości, a budowane są one do 10 m wysokości, służy podłoże o grubości do 60 cm. Przy tym użycie gruzu obniża koszty budowy ekranów, ponieważ ten materiał z reguły jest dostępny i do wykorzystania na każdej realizowanej budowie – zastrzega Jarosław Królak. Do budowy ekranów o wysokości do 5 metrów nie potrzebny jest żaden sprzęt, poza koparką wykorzystywaną do zasypania konstrukcji.

System ECOTEC sprawdził się już na trasach Niemiec, Austrii czy Hiszpanii. Jest to bowiem nowy sposób podejścia do ochrony przed hałasem, który zyskuje społeczną aprobatę jako przyjazna, estetyczna forma bariery przyjmującej wygląd ściany żywych roślin. A przy tym charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem absorpcji hałasu.

System ECOTEC przedstawiony został podczas I Konferencji ochrony środowiska przed hałasem komunikacyjnym TRANSNOISE 2012 – Zakopane, 3-5 października 2012.

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.