edroga314Zakończył się dziewiąty etap przebudowy drogi nr 414. Można już swobodnie przejechać nowo wyremontowanym odcinkiem między Prudnikiem a Białą. Zmieniono przebieg drogi w tzw. alei lipowej.

 

Kierowcy jadący drogą wojewódzką nr 414 nie muszą już pokonywać niebezpiecznego wąskiego odcinka drogi wśród lip. Dawny ślad drogi zamieniono na ścieżkę rowerową, a tuż obok wybudowano nową, wygodną, szeroką drogę pozwalającą na swobodne korzystanie przez kierowców ciężkich samochodów, autobusów czy tirów.

Budowa kosztowała łącznie 31,3 mln złotych. W trakcie inwestycji zbudowano zatoki autobusowe, przebudowano skrzyżowania, zamontowano oświetlenie przy nowych przejściach dla pieszych z azylami.

- Ta inwestycja wpisuje się w realizację strategii województwa opolskiego, komunikując tę część województwa z autostradą A4. Przebudowaliśmy około 35 kilometrów drogi od Przysieczy do Prudnika. Przypomnijmy, że był to bardzo niebezpieczny odcinek, a dziś podróżuje się tutaj wygodnie i przyjemnie – mówi członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, dodając, że droga przebiega przez urokliwą część Opolszczyzny.

Prezes firmy Drog-Bud Tomasz Kędzior - wykonawca prac - przypomina, że to kolejny odcinek, który doczekał się przebudowy. – Każdy odcinek ma swoją specyfikę. Tutaj mieliśmy do czynienia z wybudowaniem „obwodnicy” omijającej część chronioną z uwagi na wartości przyrodnicze. Wcześniej remontowane odcinki przebiegały przez miejscowości, była też aleja dębowa – dodaje.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bartłomiej Horaczuk podkreśla, że zakończone przebudowy na odcinku Biała-Prudnik, to finał większych prac budowlanych. Łącznie przebudowano 6 kilometrów drogi i zbudowano tyle samo kilometrów trasy dla rowerzystów.

Przy ścieżce rowerowej powstało też miejsce postoju i wypoczynku dla podróżnych. Z tego urokliwego zakątka mogą korzystać zarówno rowerzyści, jak i podróżujący samochodami. Po remoncie miłośnicy jednośladów mogą swobodnie dojechać z Prudnika do Mosznej, pokonując tę trasę wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi. Wiosną planuje się zorganizowanie tu rajdu rowerowego.

Źródło: UM WK-P

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.