IMG 20191217 144950Zakończyła się rozbudowa skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 534 i 569. Ruch na połączeniu ulic Hallera, Wodnej i Zamkowej stał się znacznie płynniejszy. Dobudowano dodatkowe pasy ruchu i zainstalowano nową sygnalizację. 17 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji.

 

- Modernizowane skrzyżowanie to jednocześnie połączenie dwóch ważnych dróg wojewódzkich nr 534 (kierunki Rypin oraz Wąbrzeźno) oraz nr 569 (kierunek Toruń). Przed rozbudową w tym miejscu tworzyły się coraz dłuższe korki. Stąd decyzja o rozbudowie. Inwestycja została przygotowana wspólnie z samorządami lokalnymi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na skrzyżowaniu działa już nowoczesna sygnalizacja świetlna. Dostosowuje ona cykl świateł do natężeń ruchu. Nad jezdniami stanęły bramownice z sygnalizatorami i znakami. Równie ważne było poszerzenie wlotów dróg wojewódzkich. Pozwoliło to wytyczyć dodatkowe pasy ruchu m.in. do skrętu w lewo (tzw. lewoskręty). W ten sposób skręcające pojazdy poruszające się trasą nr 534 nie blokują już najważniejszego kierunku jazdy (Rypin-Wąbrzeźno).

IMG 20191217 145017IMG 20191217 145132

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebudowane zostały również chodniki, zatoki autobusowe i zjazdy do posesji. Na skrzyżowaniu i dojazdach ułożono nowe nawierzchnie. Są one odpowiednio wyprofilowane co poprawiło odwodnienie. W obrębie przejść dla pieszych ustawiono ochronne ogrodzenia i balustrady. Teren wokół skrzyżowania został uporządkowany. Wiosną przy dobrej pogodzie oznakowanie poziome zostanie wykonane w trwałej technologii grubowarstwowej.
Prace realizowała firma Strabag. Wartość zadania to 2,5 mln zł. Będzie ono objęte 4-letnią gwarancją.

Inwestycja realizowana była we współpracy z samorządami lokalnymi. Miasto Golub-Dobrzyń dofinansowało ją kwotą 750 tysięcy złotych, Powiat Golubsko-Dobrzyński dołożył 60 tysięcy, a Gmina Golub-Dobrzyń 50 tysięcy złotych.

Wiosną zakończyła się modernizacja trasy z Golubia-Dobrzynia do Kowalewa Pomorskiego. Gruntowny remont drogi wojewódzkiej nr 554 polegał przede wszystkim na przebudowie nawierzchni na odcinku blisko 10 kilometrów.

Źródło: ZDW w Bydgoszczy

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.