bezpieczny autobusWakacje to czas odpoczynku i wyjazdów. Jeszcze przed podróżą można skontrolować stan autokaru, którym będziemy jechać. Podstawowe informacje dostępne są na: www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Dzięki e-usłudze MSW wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz aktualne badanie techniczne. Ponadto można zapoznać się z danymi technicznymi pojazdu, takimi jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Wyświetli się również komunikat informujący, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Jeśli więc stan techniczny pojazdu po sprawdzeniu podstawowych danych lub kondycja kierowcy nadal budzą wątpliwości, należy poprosić służby o szczegółową kontrolę.

Policjanci, jeśli kontrola przebiegnie pozytywnie, będą oznaczali autobus naklejkami „Bezpieczny Autobus”, które zostały przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Umieszczenie naklejki w widocznym miejscu ma zainteresować podróżnych usługą „Bezpieczny Autobus” i zachęcić do korzystania z niej. Będzie również jasnym komunikatem dla potencjalnych pasażerów, że z pojazdem wszystko jest w porządku.

***

E-usługa "Bezpieczny Autobus" została uruchomiona rok temu. Od początku jej działania cieszyła się dużym zainteresowaniem. Skorzystało z niej już 111 tys. osób, które sprawdziły 206 tys. pojazdów. Oznacza to, że przez rok statystycznie każdy autobus w Polsce został sprawdzony średnio 2 razy.

„Bezpieczny Autobus” pozwala rodzicom w łatwy sposób potwierdzić przygotowanie autobusu do przewożenia dzieci. Przewoźników z kolei mobilizuje do dbania o swoje pojazdy.

Źródło: MSW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.