Na budowie stacji Powstańców Śląskich trwają prace przy budowie ścian szczelinowych. fot. Metro WarszawskieNa budowie bródnowskiego odcinka linii metra M2 rozpoczęło się wybieranie ziemi spod stropu przyszłej stacji. Niebawem budowa zejdzie pod poziom gruntu.

 

Na stacji Kondratowicza gotowych jest większość ścian szczelinowych, a na Bródnie rozpoczęły się prace przy budowie poziomu -1 przyszłej stacji. Do końca zmierzają również prace przy ścianach szczelinowych przy stacji Zacisze. Takie zaawansowanie robót oznacza, że wykonawca może już rozpocząć przygotowania TBM-ów – maszyn, które będą drążyć tunele – do transportu na budowę tego odcinka M2.

Prace na -1
Wszystkie stacje linii M2 budowane są metodą podstropową. Polega ona na tym, że najpierw buduje się betonową płytę – przyszły strop stacji, a następnie wybiera się spod niej ziemię. W ten sposób powstają kolejne poziomy stacji aż do ostatniego poziomu, tzw. płyty dennej. Na stacji C21 Bródno rozpoczęły się prace przy wybieraniu ziemi z poziomu -1, to poziom antresoli przyszłej stacji. Korpus tej stacji musi być gotowy jako pierwszy, stąd rozpocznie się drążenie tuneli. Równolegle trwa budowa komory startowej dla tarcz TBM.

Zgodnie z podpisanym we wrześniu 2018 roku kontraktem - na północno-wschodniej końcówce metra powstają trzy stacje: C19 roboczo nazywana „Zacisze” pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, C20 „Kondratowicza” przy skrzyżowaniu ulicy Malborskiej L. Kondratowicza oraz C21 „Bródno” przy skrzyżowaniu ulicy L. Kondratowicza i Rembielińskiej. Połączy je ponad cztery kilometry tuneli. Za ostatnią stacją powstanie również duża hala – z 11 torami – która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów. Wybudowane zostaną także trzy wentylatornie. Wykonawca, konsorcjum firm Astaldi i Gulermak, na zrealizowanie projektu wartego 1 397 895 000 zł, ma 36 miesięcy.

Na stacji Bródno rozpoczęły się już prace przy wybieraniu ziemi z poziomu 1. fot. Metro WarszawskieNa stacji Bródno wylewany jest strop górny. fot. Metro Warszawskie

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Bemowie przygotowania do wykopu
Pierwsze prace przy wykopie stacji C04 Powstańców Śląskich i C05 Ulrychów zbliżają się wielkimi krokami. Zanim jednak budowa zejdzie pod ziemię, należy przebudować wszystkie podziemne instalacje oraz wykonać ściany szczelinowe, słupy i barety. Na budowie stacji C05 roboty te zostały już zakończone. Obecnie trwa wzmacnianie gruntu metodą jet groutingu i już w najbliższych tygodniach rozpocznie się głębienie stacji.

Na budowie stacji C04 i torów odstawczych trwają prace przy budowie ścian szczelinowych i przebudowywane są ostatnie instalacje podziemne. Wyraźnie zmienił się też krajobraz przy bemowskim ratuszu. Jeszcze niedawno na północno-wschodnim narożniku trwały intensywne roboty przy przebudowie instalacji podziemnych. Teraz ogrodzenia już zniknęły, a prace przeniosły się na główny plac budowy, gdzie powstaje stacja i tory odstawcze.

Na styku Woli i Bemowa powstaje najkrótszy odcinek linii M2. Składa się on z dwóch i pół kilometra tuneli oraz stacji Ulrychów (C05) i Powstańców Śląskich (C04). Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum firm Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. (lider) i Astaldi S.p.A. Wykonawca na zrealizowanie projektu wartego 959 249 940,00 zł ma czas do listopada 2021 roku.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.