edroga001W projekcie budżetu miasta blisko 637 mln zł zarezerwowano na inwestycje. Będą wśród nich dominować zadania związane z rozbudową infrastruktury drogowej i komunikacyjnej. Większość zadań to kontynuacja dużych inwestycji z poprzednich lat. Zrealizowane zostaną też pakiety inwestycji w obszarach rewitalizacji, edukacji i sportu oraz kultury.

 

- Przedstawiony projekt budżetu to jeden z ważniejszych momentów w roku, bowiem przygotowany dokument wyznacza kierunki rozwoju miasta, które są uzależnione od pieniędzy – mówił na konferencji prezydent Rafał Bruski. – Dzięki konsekwentnym działaniom budowania nadwyżki operacyjnej nasze miasto na tle innych miast jest w dobrej sytuacji finansowej – jakość życia Bydgoszczan w przyszłym roku pozostanie na tym samym poziomie. Jednak gdyby nie decyzje rządu, które doprowadziły do zmniejszenia budżetu o około 100 milionów złotych, program rozwoju Bydgoszczy mógłby być jeszcze szerszy – dodał.

Najwięcej środków w przyszłorocznym budżecie inwestycyjnym pochłonie rozbudowa ulicy Kujawskiej. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 380 mln złotych. W przyszłorocznym budżecie na to zadanie zabezpieczono aż 132,5 mln złotych. Cały czas trwają też prace przy przebudowie ulicy Grunwaldzkiej, której koniec zaplanowany jest na drugą połowę przyszłego roku. Na to przedsięwzięcie miasto wyda w przyszłym roku niemal 28 mln złotych, a łączny koszt tego zadania wynosi ponad 116 milionów. Realizowane także będą kolejne zadania z Wieloletniego Programu Przebudowy Ulic Gruntowych.

Dzięki zdobytemu wysokiemu dofinansowaniu jednocześnie realizowane są trzy duże inwestycje kulturalne. Bydgoszcz odzyska drugą scenę w rewitalizowanym budynku Teatru Kameralnego, w kompleksie z Młynem Rothera powstaną nowe powierzchnie wystawowe z parkiem kultury, a odrestaurowany i rozbudowany budynek Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej będzie znów tętnić życiem.

Bydgoszcz zyska też nowoczesne obiekty sportowe. Trwająca budowa nowej Astorii z basenem olimpijskim (113 mln zł), budowa basenu osiedlowego na Osiedlu Tatrzańskim (40 mln zł) to tylko część dużych zadań, które będę realizowane w przyszłym roku. Ze względu na uszczuplenie budżetu decyzja o budowie basenu na Miedzyniu została przesunięta na kolejne lata.

- Sytuacja, w której znalazły się samorządy spowodowała, że dochody przestały rosnąć – tłumaczy skarbnik miasta Piotr Tomaszewski. - Do tego dochodzą stale rosnące wydatki bieżące. Ponadto realizujemy szereg inwestycji, których nie jesteśmy w stanie zatrzymać – to oznacza nie tylko rezygnację z części planowanych inwestycji, ale także konieczność pożyczenia pieniędzy potrzebnych do dokończenia trwających już zadań – dodaje.

W trosce o ochronę środowiska miasto realizuje także projekt budowy nowoczesnego systemu parkingowego w mieście. Celem zadania jest zachęcanie mieszkańców i dojeżdżających do pracy, mieszkańców gmin ościennych do poruszania się transportem publicznym. Wartość zadania dofinansowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego to ponad 60,5 mln złotych. W przyszłorocznym budżecie zabezpieczyliśmy na ten cel 22 mln zł, które pozwolą na rozpoczęcie budowy parkingu wielopoziomowego przy ul. Grudziądzkiej.

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.