Spis treści

Podstawą opracowania koncepcji była mapa sytuacyjno-wysokościowa do celów projektowych w skali 1:250, na której podany jest obszar osuwiska Gorzków i lokalizacja przekroju geologiczno-inżynierskiego A – A/ - A// (rys.1) oraz przekroju geologiczno-inżynierskiego B – B/ (rys.2).

Rys. 1. Przekrój geologiczno-inżynierski A-A// osuwiska w Gorzkowie Rys. 2. Przekrój geologiczno inżynierski B-B/

Koncepcja zabezpieczenia drogi powiatowej w Gorzkowie przed usuwiskiem zakładała ujęcie wody powierzchniowej i wgłębnej znajdującej się powyżej powierzchni osuwiska i odprowadzenia jej do cieku położonego niżej 20 m.

Przekrój pionowy przepustu, kaskady i rowu ubezpieczonego; przekrój poprzeczny drenażu głębokiego dwupoziomowego oraz przekrój normalny drogi Przekrój pionowy przepustu, kaskady i rowu ubezpieczonego; przekrój poprzeczny drenażu głębokiego dwupoziomowego oraz przekrój normalny drogi
Rys. 3. Przekrój pionowy przepustu, kaskady i rowu ubezpieczonego;
przekrój poprzeczny drenażu głębokiego dwupoziomowego oraz przekrój normalny drogi

W osiągnięciu tego celu koncepcja zakłada:

  • odpowiedni układ rowów wzdłuż korony drogi i na powierzchni osuwiska,
  • budowę przepustu z prefabrykowanych kręgów żelbetowych o średnicy 100 cm w ciągu drogi powiatowej łącznie z pięciostopniową kaskadą żelbetową posadowionej na dwóch studniach, z prefabrykowanych kręgów żelbetowych o średnicy 120 cm (rys. 3),
  • na przedłużeniu kaskady wykonanie rowu ubezpieczonego prefabrykowanymi elementami żelbetowymi dla ujęcia wody spływającej z przepustu w celu odprowadzenia jej do cieku,
  • wykonanie głębokiego dwupoziomowego drenażu francuskiego po lewej stronie korony drogi na długości 63,70 m, o wysokości od 5,60 m do 6,60 m, wraz z dwoma przepustami z rur PCV o średnicy 25 cm na dwóch poziomach w przekroju poprzecznego drogi powiatowej w km 0 + 128,50; założenie pełnych rur PCV o średnicy 25 cm w rurach stalowych o średnicy 30 cm, które zostaną wykonane metodą przepychu. Rury PCV powinny być wprowadzone do studni kontrolnej w km 0 + 128,50, tj. na skrzyżowaniu drenażu głębokiego z przepustami,
  • wykonanie drenażu podłużnego pod projektowanym rowem,
  • wykonanie siatki drenażu poprzecznego z rur PCV pełnych i perforowanych na powierzchni osuwiska połączonej z drenażem podłużnym; drenaż podłużny i siatka drenażu poprzecznego powinna mieć również układ rur PCV pełnych i perforowanych.

Niezależnie od wymienionych robót zachodzi potrzeba wykonania szczelnej zabudowy cieku odprowadzającego wody z lokalnej oczyszczalni ścieków i z oczyszczalni wiejskiej, biegnącego wzdłuż południowo zachodniej granicy osuwiska, w celu niedopuszczenia wody w obszar usuwiska. Wymaga jest również regulacja naturalnego cieku w celu zahamowania erozji brzegów.

Opracowana koncepcja nie doczekała się realizacji, ponieważ znalazła się alternatywna koncepcja stabilizacji osuwiska w m. Gorzków.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.