contentmap_plugin

edroga002W czerwcu ruszy przebudowa kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 102, która jest jednym w najważniejszych nadmorskich szlaków komunikacyjnych, łączącym Międzyzdroje z Kołobrzegiem.

Na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 102 i 110 w Lędzinie (powiat gryficki, gmina Karnice) łączy się wyremontowany odcinek drogi 110 (Lędzin – Cerkwica) oraz będący jeszcze w złym stanie odcinek drogi wojewódzkiej nr 102 Łukęcin – Lędzin, zaplanowany do przebudowy. To właśnie na styku tych dróg wojewódzkich zakończy się ta inwestycja.

- Pas nadmorski na Pomorzu Zachodnim w okresie wakacyjnym to jedno z najbardziej obleganych miejsc w kraju. Wciąż pracujemy nad tym, aby nasza infrastruktura drogowa gwarantowała jak najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Zrealizowanie odcinka Łukęcin - Lędzin poprawi skomunikowanie dwóch największych zachodniopomorskich kurortów: Międzyzdrojów i Kołobrzegu oraz szeregu mniejszych, ale również bardzo popularnych miejscowości: m.in. Pobierowa, Pustkowa, Trzęsacza i Rewala - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Odcinek zaplanowany do przebudowy ma około 15,4 km długości. Nawierzchnia ma tu liczne ubytki i odkształcenia, a jej szerokość waha się od 6-6,3 m (z wyjątkiem odcinka lotniskowego między Łukęcinem a Pobierowem).

Na przewidzianym do przebudowy odcinku znajduje się szereg miejscowości wypoczynkowych. Na wszystkich wlotach do tych miejscowości zaprojektowano elementy spowalniające ruch.

Przebudowa rozpocznie się w Łukęcinie na skrzyżowaniu z ulicą Morską. Obecnie na skrzyżowaniu tym działają światła tylko w ciągu drogi wojewódzkiej i są to światła powiązane z czujnikiem reagującym na nadmierną prędkość pojazdów.  Po przebudowie cały ruch na skrzyżowaniu będzie regulowany pełną sygnalizacją świetlną. Za Łukęcinem zaczyna się dawny odcinek lotniskowy o długości 2,2 km, który ma dwa duże place manewrowe. Zachowana zostanie tu 10-metrowa szerokość drogi z dwoma 3,5 metrowymi pasami ruchu i 1,5 metrowymi utwardzonymi poboczami. Dodatkowo, wzdłuż placów powstanie wyspa rozdzielająca, która uporządkuje wjazd i wyjazd. Na placach za pomocą oznakowania poziomego wyznaczone zostaną również miejsca postojowe.Na pierwszym skrzyżowaniu DW nr 102 z dojazdem do Pobierowa powstanie rondo.

Od tego miejsca do stacji benzynowej zaprojektowano trwały rozdział pasów z wyniesioną wyspą – chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pojazdom wjeżdżającym i wyjeżdżającym z Pobierowa. W tej chwili na kilku niebezpiecznych wyjazdach z tej miejscowości często dochodzi do wypadków.

Kolejną miejscowością na trasie jest Trzęsacz – droga zostanie tu przesunięta i zwężona z obecnych 7 do 6 m, tak by po obu stronach jezdni zmieścił się chodnik. Obecnie po stronie, gdzie znajduje się mocno wysunięty budynek obowiązuje zakaz  ruchu pieszych.

Przed Lędzinem, na Kanale Dreżewo zbierającym wodę z pół uprawnych i odprowadzającym ją do jeziora Liwia Łuża, zostanie przebudowany most wraz z dwoma przepustami. Jezdnia ma w tym miejscu szerokość 7 metrów, a obiekt mostowy długość 8,8 m. Most został zbudowany w 1930 r. jako jednoprzęsłowy ustrój monolityczny. 87-letni obiekt ma widoczne fragmenty skorodowanego betonu i odsłonięte, również skorodowane zbrojenie.  W równie złym stanie są żelbetowe rurowe przepusty.  Wszystkie trzy obiekty zostaną rozebrane, a w ich miejscu powstaną nowe konstrukcje.

Koniec przebudowy przewidziano w Lędzinie na rondzie będącym skrzyżowaniem dróg wojewódzkich nr 102 i 110.

W budżecie województwa zarezerwowano na tę inwestycję blisko 40,2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona do końca sierpnia 2018 r.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.