drogi plastikoweW debacie: drogi asfaltowe - drogi betonowe pojawia się trzecia technologia: drogi z tworzyw sztucznych. Rotterdam rozważa budowę pierwszych odcinków testowych. Zdaniem producenta, drogi takie są bardziej wytrzymałe od swoich poprzedników, koszt budowy, remontu czy demontażu jest znacznie niższy. 

 

Miasto Rotterdam rozważa realizację planów budowy testowych odcinków dróg wykonanych w technologii wykorzystującej m.in. plastik pochodzący z recyklingu, m.in. zbieranego na oceanach. Miałby on być przetapiany i następnie formowany w taki sposób, by uzyskać odpowiednie parametry przyszłej drogi. Pomysł porównywany jest do budowy klocków Lego. Droga jest bowiem skonstruowana z części modułowych, a co za tym idzie, w przypadku konieczności dokonania np. koniecznego remontu, wystarczyłaby wymiana określonego modułu. Jednocześnie minimalizowane jest zaangażowanie, a zatem i koszty, ciężkiego sprzętu obecnego na budowie. Droga ta w swej podziemnej części posiadać będzie wnęki, w których możliwe będzie zamieszczenie części instalacji (np. sieci telekomunikacyjnej czy rur o mniejszej średnicy).siec
 Na obecnym etapie projektu trudno precyzyjnie podać ścisłe parametry techniczne, jakimi charakteryzowałaby się droga wykonana w tej technologii (m.in. brakuje danych dotyczących przyczepności takiej nawierzchni). Producent podaje jednak, że żywotność drogi będzie trzy razy dłuższa niż dotychczas stosowane drogi asfaltowe. Ma być ona wytrzymała na działanie soli drogowej czy też występowanie skrajnie niskich i wysokich temperatur (rozpiętość temperatur, w których droga taka będzie spełniała swoje funkcje to -40 do +80 stopni Celsjusza).

 

Komentarze  
ketjoW
0 #1 ketjoW 2015-07-21 16:39
To brzmi trochę jak wyciągnięte z książki fantasy. Plastikowe drogi, no kto by pomyślał :). Obawiam się tylko, że nie będą one dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza że trwałość i zaawansowanie tradycyjnych technologii ciągle rośnie, więc ciężko będzie plastikom dogonić beton. Z drugiej strony 20 lat temu pisali felietony o tym, że internet na pewno się nie przyjmie... więc kto wie!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.