Obwodnica Płazowa fot. ZDW w Bydgoszczy21 czerwca w Płazowie (powiat tucholski) otwarto zmodernizowaną drogę wojewódzką łączącą Świecie z Tucholą. Dzięki odcinkowi z nową ścieżką pieszo-rowerową, wybudowaną obwodnicą Płazowa, parkingiem i przebudowanymi skrzyżowaniami podróżowanie będzie bezpieczniejsze i wygodniejsze. Koszt inwestycji to 72 miliony złotych.

 

- Drogę pomiędzy Świeciem a Tucholą na wielu odcinkach budowaliśmy od podstaw. Zlikwidowane zostały niebezpieczne zakręty, a trasę oddaliliśmy od zabudowań Płazowa. Prawie na całej długości powstała ścieżka pieszo-rowerowa. Dzięki niej poprawi się bezpieczeństwo osób korzystających i mieszkających przy trasie. Inwestycja wpłynie też na zwiększenie atrakcyjności turystycznej tej części województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą była jednym z największych zadań drogowych w regionie. Koszt inwestycji to blisko 72 miliony złotych. Przebudowane zostały dwa odcinki trasy od Tucholi do Bysławia oraz pomiędzy miejscowościami Terespol Pomorski i Polski Konopat, gdzie znajduje się węzeł umożliwiający wjazd na powstającą trasę szybkiego ruchu S5.

Częścią zadania była budowa obwodnicy Płazowa. To dwukilometrowy odcinek drogi omijający Płazowo od południa z parkingiem i miejscem do ważenia pojazdów ciężarowych. Takie miejsca wykorzystywane są przez inspektorów transportu drogowego, którzy starają się wyeliminować z przebudowanych tras przeciążone tiry. Odcinek jest przejezdny już od ubiegłego lata.

W ramach inwestycji jezdnia na całym odcinku została wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Rowerzyści i piesi korzystać będą z trzynastokilometrowej ścieżki. Separacja pojazdów i innych uczestników ruchu pozwoli na ograniczenie liczby wypadków. Przebudowano skrzyżowania, przepusty, zatoki autobusowe, miejsca postojowe i chodniki. Na wielu skrzyżowaniach i przejściach zainstalowano nowe oświetlenie. Dzięki rozbudowie elementów kanalizacyjnych, trasa lepiej odprowadzać będzie deszczówkę.

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie i Tucholę uzupełniona będzie remontami pozostałych odcinków trasy. Nowa nawierzchnia jezdni pojawiła się w miejscowości Błądzim i na rondzie w Tucholi. W tym roku wybrano też wykonawców, którzy wyremontują m.in. ulice Nowodworskiego, Główną i Chojnicką w Tucholi. Część tych zadań realizowana będzie we współpracy z gminą.

Zadania planowane do realizacji na terenach położonych wśród Borów Tucholskich:
• modernizacji wiaduktu w Terespolu Pomorskim,
• przebudowa drogi wojewódzkiej nr 241 Tuchola-Sępólno Krajeńskie,
• budowa obwodnicy Tucholi,
• remont drogi nr 237 Gostycyn-Mąkowarsko.
Obecnie w całym województwie modernizowanych jest 8 odcinków dróg wojewódzkich o łącznej długości 100 kilometrów. Prowadzone inwestycje drogowe kosztują ponad 330 milionów złotych.

28 maja odbyło się uroczyste otwarcie gruntownie wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 554 łączącej między innymi Kowalewo Pomorskie z Golubiem Dobrzyniem. Inwestycja kosztowała ponad 15 milionów złotych. Pod koniec maja oficjalnie zakończono także przebudowę 2-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 546 z Łubianki do Bierzgłowa w powiecie toruńskim. Powstało nowe rondo, bezpieczna ścieżka rowerowa, parking i chodniki. Koszt inwestycji to 13 milionów złotych.

Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.