Spis treści

Dziecko w samochodzieMałe dzieci, zwłaszcza pasażerowie samochodów, nie mogą same o siebie zadbać, dlatego to rodzice lub opiekunowie są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo. Jak to uczynić? Jakie podjąć środki? Co mówią statystyki na temat wypadków z udziałem najmłodszych pasażerów?

„Wśród najmłodszych dzieci, w wieku 0-6 lat, ofiary wypadków to przede wszystkim pasażerowie samochodów osobowych, potem dopiero piesi i mali rowerzyści.” – to cytat z Raportu stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce w roku 2006.

Tylko w ubiegłym roku, w tym przedziale wiekowym, zginęło 50 dzieci, a 1446 zostało rannych. Starszych dzieci (7-14 lat) zginęło w tym czasie 2 razy więcej i 3 razy więcej odniosło obrażenia!

 

Rys. 1 Ofiary wypadków drogowych w wieku 0-14 lat w latach 2003-2006

 

Źródło: dane z Raportu stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce w roku 2006

Małe dzieci, zwłaszcza pasażerowie samochodów, nie mogą same o siebie zadbać, dlatego to rodzice lub opiekunowie są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo.

Wypadków drogowych nie da się całkowicie wyeliminować, jednak trzeba zrobić wszystko, aby zminimalizować ich często tragiczne skutki. Ustawodawca w Prawie o Ruchu Drogowym z 20 czerwca 1997 r. zapisał obowiązujące zasady przewożenia dzieci:

Art. 39. 3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Art. 45. 2. Kierującemu pojazdem zabrania się: (...) 3) przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 lub 63 ust. 1; 4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera; 5) przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Przewożenie dzieci w fotelikach ma fundamentalne znaczenie, ponieważ podczas zderzenia na ciało człowieka działają znaczne siły (zderzenie pojazdu jadącego z prędkością 50 km/h można porównywać z upadkiem z wysokości 10 m.) Pasażerowie nie mogą przewozić dzieci na kolanach, gdyż podczas wypadku nie będą w stanie ich utrzymać nawet wtedy, gdy sami mają zapięte pasy. Poza tym istnieje niebezpieczeństwo przygniecenia dziecka własnym ciałem.

TNS OBOP oraz firma Public Profit, na zlecenie Instytutu Transportu Samochodowego, przeprowadziły w 2005 i 2006 roku badanie sondażowe dotyczące postawy Polaków wobec stosowania fotelików oraz podwyższeń podczas podróży samochodem dzieci do 12 roku życia. W roku 2005 wyniki badania wskazywały na to, że jedynie 52% rodziców prawidłowo przewoziło swoje dzieci (w wieku 4-12 lat) w samochodach osobowych. Badanie przeprowadzone pod koniec 2006 roku wykazało, że już 78% dzieci w tym wieku jest przewożonych prawidłowo.

Rys. 2 Wynik badania z podziałem na grupy wiekowe

Źródło: www.klub.pancernika.pl

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.