edroga.pl 2009Przełom roku to czas podsumowań. Dla portalu edroga.pl rok 2009 był szczególny, a więc tym bardziej skłaniający do podsumowań. Przede wszystkim tego, co drogowych Internautów przyciągało oraz wciągało do zgłębiania zasobów portalu. Dlatego na ten czas refleksji związanych z pożegnaniem starego roku przygotowaliśmy specjalne wydanie TOP, czyli ranking najbardziej poczytnych artykułów oraz najpopularniejszych filmowych felietonów. Z każdego miesiąca 2009 roku wybraliśmy po jednym materiale, który – jak wskazały statystyki – cieszyły się największą poczytnością czy oglądalnością.

I tak z początkiem 2009 roku największym zainteresowaniem Czytelników portalu edroga.pl cieszyły się materiały poruszające zagadnienia ochrony środowiska w realizacji drogowych inwestycji. Na pewno to zainteresowanie wynikało z dużej niewiadomej, która wiązała się ze zmianami przepisów ochrony przyrody wprowadzonymi z końcem poprzedniego roku oraz z brakiem wówczas sprecyzowanej mapy obszarów Natura 2000. Dlatego w styczniu w rankingu czytelniczym na pierwszej pozycji znalazł się artykuł Daniela Marandy z Biura „EKKOM” „Natura 2000 - inwestycje w obszarach” , z kolei w lutym „Odwodnienia inwestycji liniowych w aspekcie ochrony środowiska” Józefa Jeleńskiego. W marcu natomiast w czołówce popularnych artykułów znalazła się publikacja pt. „Konsultacje wymagają czasu” – materiał redakcyjny opisujący doświadczenia z konsultacji społecznych dotyczących projektowanego rozwiązania komunikacyjnego w amerykańskim Denver.

W następnych miesiącach, a więc już w pełni sezonu budowlanego, największą popularnością cieszyły się materiały poruszające zagadnienia przygotowań inwestycji na etapie projektowania oraz kontraktowania wykonawstwa. W kwietniu więc drogowi Internauci czytali „Ulice trwałe i estetyczne” – redakcyjną publikację prezentującą doświadczenia Katowic w wykorzystaniu technologii najlepiej sprawdzających się w remontach miejskich ulic. Natomiast w maju popularność Czytelników zdobył kolejny redakcyjny artykuł – „Diabeł tkwi w szczegółach” , w którym poruszyliśmy problemy jakie pojawiają się systemie inwestycyjnym pomiędzy biurami projektowymi, firmami wykonawczymi, inwestorami i nadzorem. Czy problemy, jakie w tym procesie się ujawniają można zniwelować? Odpowiedź na to pytanie Czytelnicy portalu znaleźli w lipcowym materiale pt. „FIDIC na współczesnym rynku budowlanym”. Był to wywiad, jaki redakcji portalu edroga.pl udzielił Łukasz Fonferko, wprowadzając do zagadnień warunków kontraktowych FIDIC. Ściśle z procesem inwestycyjnym wiążą się zagadnienia inżynierskich kwalifikacji, stąd równie dużą popularnością Czytelników cieszyły się również materiały dotykające rozwiązań i regulacji prawnych, jak czerwcowy artykuł „Nostryfikacja dyplomu i uprawnienia”, czy sierpniowy pt. „Specustawa pod lupą”.

Jesienią w rankingu czytelniczym największą popularność zdobyły artykuły poświęcone projektowaniu w kontekście obowiązujących przepisów technicznych. We wrześniu w czołówce takich materiałów znalazł się artykuł Marka Wierzchowskiego „Ronda” - wpływ oznakowania na zachowania kierowców”, w październiku – „Geometria i oznakowanie węzłów autostradowych” Andrzeja Cieleckiego, a w listopadzie „Standardy oznakowania przejazdów kolejowych” Norberta Robaka. W grudniu z kolei najpoczytniejszy był materiał dotykający spraw brd, a więc „Mapy ryzyka na drogach”.

Agnieszka Serbeńska

Rok 2009 dla portalu edroga.pl był czasem ogromnych zmian. Portal nie tylko zyskał nową szatę graficzną i wprowadził nowoczesne opcje funkcjonalne. Wzbogacił się też o podstronę telewizyjną, która szybko zyskała swoich wiernych widzów. Podstrona z pełnym rozmachem zadebiutowała w połowie roku. Dlatego ranking felietonów filmowych obejmuje drugą połowę roku. Wśród materiałów filmowych popularnością cieszyły się te, które prezentowały inwestycje podczas ich realizacji oraz pokazujące efekty wykonanych przedsięwzięć drogowych: „Teoria w praktyce – przejścia dla zwierząt”, „Obwodnica Lubnia”, „Tunel pod kontrolą”, „Budowa S7”, „A4 na wschód od Wisły”, „Węzeł Bieżanów i S7”.

Czytelnikom portalu edroga.pl dziękujemy za rok, jaki wspólnie spędziliśmy i życzymy, by kolejny – właśnie rozpoczynający się 2010 rok - przyniósł wiele pomyślności. Podsumowujący ranking jest dla redakcji portalu wskazówką tego jakich materiałów oczekujecie Państwo i jakich w Nowym Roku nie może zabraknąć w portalu.

Agnieszka Serbeńska
redaktor naczelna edroga.pl

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2009-12-31 14:47
By każda z 31536000 sekund nowego roku była dla Was udana.
Tomek
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.