Skuteczna koordynacja prac inwestycyjnych i remontowych w pasie drogowym z uwzględnieniem wszystkich podmiotów, zainteresowanych realizacją inwestycji w konkretnej lokalizacji - to prawdziwe wyzwanie dla samorządów. Wystarczy spojrzeć tylko na sytuację na drogach, zwłaszcza w centrach polskich miast, by przekonać się, ile w tej materii jest jeszcze do zrobienia. O korkach, paraliżach komunikacyjnych, wyzwalanych niekoniecznie pozytywnych emocjach kierowców - nie trzeba chyba wspominać. Tak obecnie wygląda rzeczywistość większości naszych miast.
W Warszawie wspomnianą koordynację próbował wprawdzie prowadzić Zarząd Dróg Miejskich, ale nie dysponowano dedykowanym do tych działań systemem informatycznym i nie agregowano, ani też nie przetwarzano niezbędnych danych. Od 2007 r. w Biurze Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy powołano Zespół Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Dróg Krajowych, Wojewódzkich i Powiatowych. Praca zespołu rozpoczęła się właśnie od gromadzenia informacji na temat planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych, która dziś - jako internetowa „inwestmapa” - pozwala żywić nadzieję na poprawę sytuacji komunikacyjnej w stolicy Polski.
Jakie było ogólne podejście do tego zagadnienia?
Warszawska „inwestmapa”, przygotowana jako internetowy serwis „eInwestycje” powstała w wyniku przekształcenia tworzonej od 2007 r. wydzielonej bazy danych uzupełnionej o mapy cyfrowe. Ten dedykowany system informatyczny jest dzisiaj podstawowym narzędziem pracy kierownictwa i pracowników odpowiedzialnej za te zadania agendy warszawskiego magistratu, a także partnerów koordynacji, czyli firm realizujących zadania inwestycyjne i remontowe w pasie drogowym. Działania te są konsekwencją utworzenia z dniem 1 lipca 2008 r. Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym. Od początku istnienia Biura największy nacisk położono na pozyskiwanie i zarządzanie informacją.
Internetowe „eInwestycje” gromadzą dane na temat przedsięwzięć, planowanych i realizowanych w pasie drogowym przez różne podmioty, partnerów koordynacji, między innymi przez Generalną Dyrekcję Dróg krajowych i Autostrad, Mazowiecką Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o., Metro Warszawskie Sp. z o.o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., RWE Stoen Operator Sp. z o.o., Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego czy Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.
Całością zarządza Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym, które integruje i zarządza pracami wielu jednostek, zarówno miejskich, państwowych, jak i prywatnych. Biurem od początku kieruje Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy do spraw koordynacji inwestycji i remontów w pasie drogowym. Celem działalności Biura jest koordynowania prac inwestycyjnych i remontowych w pasie drogowym z uwzględnieniem wszystkich podmiotów, zainteresowanych realizacją inwestycji w konkretnej lokalizacji.
Podstawą użytkowania serwisu jest Regulamin użytkowania serwisu internetowego „eInwestycje”, będący częścią opracowanej i przyjętej do stosowania w dniu 17 listopada 2008 r. procedury - kompleksowej koncepcji zarządzania. W części A procedury określono kierunki rozwoju bazy internetowej. Bezpośrednią obsługą serwisu: administrowaniem i aktualizacją; sprawdzaniem kompletności umieszczanych w serwisie danych; szkoleniami administratorów oraz koordynatorów branżowych, a także szeroko pojętym rozwojem platformy zajmuje się sekcja Informacji Planistycznej Wydziału Planowania.
Serwis „eInwestycje” został podzielony na dwie części:
- dedykowaną, dostępną po zalogowaniu dla firm oraz instytucji współpracujących w zakresie koordynacji (pod adresem: https://inwestmapa.um.warszawa.pl);
- ogólnodostępną (pod adresem: http://inwestmapa.um.warszawa.pl), z której mogą korzystać wszyscy, bez konieczności rejestracji.
Baza tworzona jest oczywiście przy udziale firm realizujących zadania inwestycyjne. Chodzi przede wszystkim o wspomaganie procesu koordynacji, poprzez przedstawienie lokalizacji planowanych i realizowanych inwestycji, opierając się na miejskich zasobach informacji przestrzennej. Dane dotyczące planowanych i aktualnie realizowanych inwestycji są wprowadzane do serwisu bezpośrednio przez inwestorów. Każdy podmiot może samodzielne zamieszczać w nim informacje, za których jakość odpowiada. Serwis współtworzą wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego na zasadach partnerskich.
Serwis przyjazny dla mieszkańców
Wszyscy użytkownicy serwisu pod ogólnodostępnym adresem mogą się zapoznać bez ograniczeń z zestawieniem planowanych inwestycji i remontów w Warszawie. Informacje te można zobaczyć w postaci tabeli oraz graficznego zobrazowania na planie miasta, przy wykorzystaniu oprogramowania Google Maps czy Google Earth. Można zapoznać się z opisem przedsięwzięcia i jego lokalizacją w terenie. Znajdziemy tam również informacje o utrudnieniach w ruchu związanych z prowadzeniem robót, dostępnych w postaci: komunikatów o utrudnieniach; schematów organizacji ruchu; planów proponowanych objazdów itp.
Część ogólnodostępna wyposażona jest w wyszukiwarkę, pozwalającą na posługiwanie się wybranymi kryteriami:
- adres - możemy tu znaleźć informację czy w interesującym nas rejonie dana firma prowadzi jakieś prace,
- nazwa ulicy - wszystkie przedsięwzięcia realizowane lub planowane w danym miejscu,
- zaawansowane - możemy wyszukać przedsięwzięcia w obrębie interesującej nas branży, dzielnicy, wybranej ulicy.
Do dyspozycji użytkowników udostępniono również pomocne funkcje:
- Komunikaty - to skondensowana informacja o utrudnieniach w ruchu, rozwinięcie zakładki pozwala na przejście do szczegółowego opisu utrudnienia, a także do prezentacji przedsięwzięcia, które jest powodem utrudnienia;
- Mapa inwestycji - możliwy jest wybór mapy, na której pokazana zostanie wybrana inwestycja w formie graficznej (lokalizacja, obraz z satelity, zdjęcie lotnicze);
- Aktualne utrudnienia - bardzo przydatna lista znaków drogowych - aktualnych utrudnień, ostrzegających o robotach na wyświetlonej mapie. uaktywnia się na życzenie użytkownika (zaznaczenie pola umieszczonego obok znaku robót drogowych);
- Inwestycje - informują o planowanych przedsięwzięciach wybranego inwestora na mapie i umożliwiają wizualizację tychże w postaci tabeli; uaktywnienie szczegółowych danych o przedsięwzięciu pozwala dodatkowo wyszukać inwestycje planowane w pobliżu, a zawsze umożliwia nam odwołanie do strony internetowej zadanego inwestora.
Ta forma komunikacji miasta z mieszkańcami wydaje się niezwykle ważnym narzędziem zarówno informacji, ale także i polityki społecznej, która sprzyja większej akceptacji mieszkańców dla niezbędnych działań remontowych i inwestycji prowadzonych przez gminę.
- poprz.
- nast. »»