contentmap_plugin

ducha02Prace na św. Ducha rozpoczęły się w maju 2017 roku i obejmowały przebudowę ul. św. Ducha na długości ok. 290 m od ulicy Złotników do ul. ul. Bosmańskiej. Wykonano nową konstrukcję jezdni, przebudowano kanalizację deszczową, sieć i przyłącza wodociągowe w ul. św. Ducha, zamontowano meble miejskie.

 

- Jesteśmy świadkami otwarcia dla mieszkańców Gdańska i turystów nowego traktu pieszego. Jeżeli wyobrazimy sobie, że idąc ulicą Św. Ducha przejdziemy pod bramą Św. Ducha, a następnie suchą nogą przejdziemy przez Motławę przez most na Wyspę Spichrzów, to możemy sobie wyobrazić, co nas jeszcze fantastycznego czeka – mówił prezydent Paweł Adamowicz.

Nowa, atrakcyjna przestrzeń w Śródmieściu

Jezdnia i chodnik zostały zrównane do jednego poziomu, aby ułatwić poruszanie się na tym odcinku osobom niepełnosprawnym i opiekunom dzieci z wózkami. Z myślą o rowerzystach, zamontowano stojaki na rowery. Ulica zyskała także stylizowane latarnie, ławki, kosze na śmieci. Remontowany odcinek został pokryty brukiem. W przypadku tej ulicy architekci i Wojewódzka Konserwator Zabytków ustalili, że ma tu być jedna płaszczyzna wydzielona różnymi rodzajami kostki brukowanej. Na odcinku od Kaplicy Królewskiej do ul. Złotników zostały ułożone płyty podobne do tych, które leżą na ul. Stągiewnej. Inwestycja kosztowała 3 mln złotych.

Ulica na odcinku między ul. Złotników a Grobla I przez najbliższy tydzień będzie jeszcze zamknięta dla ruchu samochodowego. Jest to uwarunkowane zastosowaną technologią na nowej nawierzchni brukowej i konicznością uzyskania odpowiedniej jej wytrzymałości. Ulica jest natomiast otwarta dla ruchu pieszego.

Ulica św. Ducha niebawem zyska jeszcze bardziej na atrakcyjności. Pod koniec przyszłego roku planowane jest bowiem otwarcie kładki obrotowej na wysokości bramy Św. Ducha, która będzie prowadziła na Wyspę Spichrzów.

ducha03ducha04

 

 

 

 

 

 

 

 

Ul. Św. Ducha przyjazna dla pieszych

Na ostatnim odcinku Św. Ducha przed Bramą Św. Ducha powstał kolejny deptak przeznaczony dla pieszych. Przejazdy w poprzek ulicą Bosmańską do ulicy Mydlarskiej zostaną zachowane i będą służyły przede wszystkim mieszkańcom dojeżdżającym do swoich podwórzy.

- Na przykładzie ulicy Stągiewnej, której przebudowa i realizacja deptaka wpłynęła na jej uatrakcyjnienie, liczymy na podobny efekt na ulicy Św. Ducha – mówi Karina Rembiewska, menadżer Śródmieścia.

Wraz z oddaniem ulicy Św. Ducha rozszerzona została również tzw. strefę zamieszkania. Obecnie strefa zamieszkania obowiązuje w przestrzeni ulicy Koziej i Piwnej. Po otwarciu przebudowanej ul. Św. Ducha rozszerzona została prawie do ul. Szerokiej. Strefa zamieszkania ma służyć zwiększonemu bezpieczeństwu osób pieszych. W strefie zamieszkania to pieszy jest głównym uczestnikiem ruchu i posiada pierwszeństwo przed samochodami. Auta muszą się poruszać z ograniczeniem prędkości do 20 km/h oraz parkować tylko w miejscach wyznaczonych. Takie rozwiązanie wpływa na bezpieczeństwo i jakość przestrzeni Głównego Miasta, ale także służy ochronie zabytkowej śródmiejskiej struktury przed zbyt dużym natężeniem ruchu.

Wprowadzane rozwiązania są wynikiem analizy i wymiany doświadczeń z innych europejskich miast w ramach projektu SOLEZ finansowanego ze środków unijnych w programie INTERREG dla Europy Środkowej. Miasto Gdańsk zostało partnerem projektu w 2016 r.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.