„Był budowniczym nie tylko małopolskich dróg, ale także relacji międzyludzkich” – tak Grzegorza Stecha określił Marek Sowa, marszałek Województwa Małopolskiego. Podkreślił też, że „był wizjonerem, który sięgał daleko poza horyzont”. Umiejętność zjednywania sobie ludzi dla działań spełniających wizję małopolskiego drogownictwa była na pewno kluczem sukcesu Grzegorza Stecha, dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Właśnie mija rok od jego śmierci.
„W czasie ciężkiej i nieuleczalnej choroby dał świadectwo wielkiej siły i wiary. Pomimo fizycznej niemocy i utraty sił przeszedł szlak św. Jakuba, a choroba, cierpienia fizyczne i psychiczne nie zmusiły Go do wycofania się z życia zawodowego. Leżąc w szpitalu nadal kierował instytucją, którą zarządzał. Swoje życie przeżył do ostatniej chwili, do ostatniego tchnienia…”. Ten opis jego ostatnich zmagań można znaleźć na stronie internetowej Fundacji „Pomagamy zdolnej młodzieży”, która została powołana z inicjatywy Grzegorza Stecha i działa pod jego imieniem. Fundacja, wspomagająca utalentowanych młodych ludzi w przezwyciężaniu trudności w zdobywaniu wiedzy i wykształcenia, jest kolejnym dowodem wizjonerskiego przekraczania horyzontów jej twórcy. W młodzieży bowiem dostrzegał potencjał budujący przyszłość jego Małopolski.
„Nosił w sobie przekonanie, że każdy człowiek ma do wypełnienia jakąś rolę w życiu prywatnym i społecznym. Gdy słyszał pochwały zdziwiony powtarzał, że przecież nic wielkiego nie robi, że nie pomaga więcej niż inni, nie daje innym więcej szans niż dają inni, że wypełnia jedynie to, do czego jest powołany, co jest jego obowiązkiem i co musi robić dobrze. Swoją pracę traktował jako służbę, a sukcesy postrzegał jako rezultat wspólnych wysiłków wszystkich partnerów realizowanych przedsięwzięć, współpracowników i przełożonych. On tak po prostu, w miarę swoich możliwości i umiejętności, zmieniał świat na lepsze. Zaczynał od siebie, wypełniając swoje powinności najlepiej jak potrafił, ponieważ uważał, że żeby zmienić świat, należy zacząć od siebie, od „swojego podwórka” – tak z kolei o Grzegorzu Stechu napisała jego żona, Marzena, prowadząca Fundację jego imienia.
Jak więc zmieniał świat wokół siebie? Jakie ślady zostawił na Ziemi? Przypomnijmy.
Grzegorz Stech był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, ukończył również dwa podyplomowe kierunki: zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i prawo administracyjne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1985 r., zaraz po studiach, rozpoczął pracę w Rejonie Dróg Publicznych w Krakowie. W 1991 r. awansował na stanowisko dyrektora. W latach 1996 - 1999 pracował na kierowniczych stanowiskach w firmach z branży drogowej. Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie został we wrześniu 1999 r. Miał pod swoją pieczą 284 pracowników oraz ponad 1377 km dróg w całej Małopolsce.
Grzegorz Stech wyróżniał się olbrzymią wiedzą, kreatywnością i ponadprzeciętnymi zdolnościami organizacyjnymi. Z jego inicjatywy odbyło się wiele ogólnopolskich konferencji naukowych i technicznych. Realizowany od kilku lat przez ZDW Program Inicjatyw Samorządowych jest wskazywany jako modelowy przykład otwartości zarządcy drogi na potrzeby lokalnej społeczności. Grzegorz Stech aktywnie uczestniczył w pracach Prezydium Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich. Wiele lat był również wiceprezesem Polskiego Kongresu Drogowego. Dzięki niemu w Małopolsce powstało wiele ważnych i spektakularnych inwestycji. Był pomysłodawcą unikatowego w skali całego kraju systemu sterowania ruchem na Podhalu.
Kierowany przez Grzegorza Stecha Zarząd Dróg Wojewódzkich otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2008 r. ZDW otrzymał tytuł Lidera Małopolski „Najlepsze przedsięwzięcie roku w Małopolsce”, a redakcja „Polskie Drogi”, wspólnie z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, trzykrotnie nagrodziła ZDW, m.in. za modelowe zasady współpracy z samorządami gminnymi w utrzymaniu dróg wojewódzkich w Małopolsce. Również Związek Mostowców docenił ZDW – most na Dunajcu w ciągu obwodnicy Starego Sącza został wybrany Dziełem Mostowym Roku 2008.
W 2008 r. Grzegorz Stech otrzymał indywidualną nagrodę „za pracę na rzecz drugiego człowieka” przyznaną przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Zabiegał o wprowadzenie i realizację programu przeciwdziałającego bezrobociu „Drogowiec”, który łączył poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego z zatrudnieniem ludzi trwale bezrobotnych. Z rąk Prezydenta RP dyrektor Stech odebrał wyróżnienie w czwartej edycji konkursu Ligi Inicjatyw Samorządowych właśnie za realizację tego programu.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, był honorowym członkiem Ogólnokrajowej Izby Gospodarczej Drogownictwa. W marcu 2013 r. został laureatem nagrody specjalnej Pontifex Cracoviensis 2013 za całokształt pracy zawodowej, a zwłaszcza za nowatorskie rozwiązania w realizacji ponad 100 obiektów inżynieryjnych i mostowych w Małopolsce. W uznaniu zasług Prezydent RP wyróżnił go 3 maja 2013 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas uroczystości otwarcia mostu w Chełmku (20 czerwca 2014 r.) marszałek Marek Sowa wraz z burmistrzem Andrzejem Saternusem i dyrektor ZDW Martą Maj dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Grzegorzowi Stechowi. Był to hołd złożony w pierwszą rocznicę jego śmierci. W ubiegłym roku pamięć zmarłego uczczono nadając jego imię mostowi na Rabie w Dobczycach.
Z ogromną estymą wspominamy w redakcji edroga.pl czas tworzenia koncepcji drogowego portalu i jego budowania, w czym Grzegorz Stech nas dopingował i wspierał.
Grzegorz Stech zmarł w wieku 52 lat. Został pochowany na cmentarzu w Jerzmanowicach.