GUS: badanie cen robót i obiektów drogowych oraz mostowychW grudniu 2011 r. w porównaniu do grudnia poprzedniego roku ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 1,8%. Zanotowano wzrost cen budowy budynków o 1,8%, robót budowlanych specjalistycznych o 1,7% oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 1,6%. Wzrost cen w branży budowlanej analizuje dokument „Ceny robót budowlano-montażowych i obiektów budowlanych – grudzień 2011”, opracowany przez Główny Urząd Statystyczny.

Z danych GUS wynika, że w grudniu 2011 r. ceny większości robót realizowanych na drogach i ulicach były wyższe niż w grudniu 2010 r. Najbardziej podniesiono ceny wykonania nawierzchni z betonu asfaltowego (o 2,1%). Wzrosły również ceny wykonania podbudowy z chudego betonu oraz podbudowy z kruszywa (po 1,1%), a także ceny wykonania podbudowy z gruntu lub kruszywa stabilizowanego cementem oraz oznakowania pionowego dróg (po 1,0%). Spadły natomiast ceny nasypów wykonywanych mechanicznie w gruncie kat. II (o 0,5%).

Ceny wszystkich realizowanych obiektów drogowych w grudniu 2011 r. były wyższe niż w grudniu ub. roku. Najbardziej podniesiono ceny budowy dróg klasy VII technicznej (o 1,6%). Wzrosły również ceny budowy dróg klasy V technicznej (o 1,5%), dróg klasy VI technicznej, ulic lokalnych (po 1,4%) oraz ulic zbiorczych (o 1,3%).

Z kolei - jak podaje GUS – spośród rodzajów robót realizowanych na mostach i wiaduktach w grudniu 2011 r. w porównaniu do grudnia poprzedniego roku najbardziej wzrosły ceny robót związanych z wykonaniem ustroju belkowego „na mokro” (o 3,0%). Podniesiono również ceny robót związanych z wykonywaniem przyczółek (o 2,9%), łożysk garnkowych (o 2,4%), izolacji z papy zgrzewalnej (o 1,7%), pali betonowych, konstrukcji blachownicowych, kratowych (zespolonych) oraz dylatacji modułowej (po 1,5%). Spadły natomiast ceny robót związanych z wykonawstwem balustrad stalowych (o 0,8%) oraz umocnień skarp stożków (o 1,7%).

W grudniu 2011 r. ceny budowy wszystkich obiektów mostowych były wyższe niż w grudniu 2010 r. Wzrosły ceny realizacji mostów o długości poniżej 30 m o konstrukcji ustroju niosącego – stalowej z żelbetową płytą współpracującą (o 2,2%), mostów o długości ponad 100 m o konstrukcji ustroju niosącego – stalowej, z pomostem ortotropowym (po 1,7%), a także mostów o długości pomiędzy 30 m a 100 m o konstrukcji ustroju niosącego – z betonu zbrojonego oraz wiaduktów o konstrukcji ustroju niosącego – stalowej z pomostem ortotropowym (po 1,6%).

W badaniu cen robót i obiektów drogowych oraz mostowych uczestniczyło około 200 podmiotów, specjalizujących się w budownictwie drogowym i mostowym, wybranych metodą doboru celowego. Zakres badania objął około 70 robót wykonywanych w związku z realizacją 13 obiektów drogowych, tj. 7 dróg i 6 ulic oraz około 100 robót dotyczących 13 obiektów mostowych, tj. 9 mostów i 4 wiaduktów. Przedmiotem badania były ceny robót na 8-znakowym szczeblu Szczegółowej Specyfikacji Technicznej (SST) - klasyfikacji opracowanej na potrzeby badania przez specjalistów z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kryterium wyboru reprezentacji robót był udział wartości roboty w wartości obiektu oraz jej technologiczna odmienność.

Indywidualne wskaźniki cen obliczano na podstawie informacji o średnich miesięcznych poziomach cen robót drogowych i mostowych na najniższym poziomie agregacji jako iloraz ceny roboty w miesiącu badanym i ceny tej samej roboty w miesiącu poprzednim. Miesięczny wskaźnik cen roboty w skali kraju obliczany jest przy wykorzystaniu informacji o cenach danej roboty ze wszystkich badanych przedsiębiorstw, przy zastosowaniu formuły średniej geometrycznej. Formuła ta stosowana była również przy opracowywaniu wskaźników cen poszczególnych grup robót realizowanych na drogach, ulicach, mostach i wiaduktach.

Wskaźniki cen obiektów drogowych oraz mostowych obliczane są jako średnia ważona wskaźników cen robót na 2-znakowym szczeblu SST. Systemy wag do obliczania wskaźników cen obiektów drogowych i mostowych zostały opracowane przez specjalistów z zakresu budownictwa drogowego i mostowego w oparciu o wybrane kosztorysy najczęściej realizowanych obiektów.

 

Publikacja GUS „Ceny robót budowlano-montażowych i obiektów budowlanych – grudzień 2011” PDF

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.