edroga992Ulice, ciągi piesze, dojścia do szkół to miejsca, w których zrobiło się jaśniej. To za sprawą programu Jaśniejszy Gdańsk, którego realizację miasto rozpoczęło w roku 2016. Realizacja programu potrwa do 2025 roku. W 2018 oświetlone zostaną kolejne lokalizacje.

- Problem braku oświetlenia to jeden z częstszych problemów, z jakim zwracali się do mnie mieszkańcy. W 2016 przeprowadzona została inwentaryzacja nieoświetlonych ulic w Gdańsku i na jej podstawie, powstała lista miejsc wymagających oświetlenia – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Od początku funkcjonowania programu do końca 2017 roku udało nam się oświetlić ponad 40 lokalizacji. Łącznie latach 2016-2018 zostanie oświetlonych ok. 36 km ulic i ciągów pieszych. Zakończenie prac w ramach kolejnych etapów nastąpi do 2025 roku i obejmie ponad 400 lokalizacji. To drugi tak poważny projekt po programie modernizacji chodników – dodaje Adamowicz.

Typowaniem ulic przeznaczonych do oświetlenia zajmuje się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Ulice do programu wybrane zostają przede wszystkim na podstawie liczby mieszkańców, dostępu do placówek publicznych i interwencji mieszkańców. Ponadto dla wszystkich lokalizacji wytypowanych do oświetlenia, w pierwszej kolejności sporządzana jest dokumentacja projektowa.
 
Co w 2018?

Rok 2018 zapowiada się w tej kwestii rekordowo. Lista lokalizacji do oświetlenia zawiera aż 54 pozycje (tabele w załączeniu). W pierwszej kolejności oświetlenie zyskają mieszkańcy ulic Anny Jagiellonki, Wielkopolskiej, Leśna Góra, Kanapariusza oraz Marsa. 9 lutego z wybranymi w postępowaniu przetargowym wykonawcami została podpisana umowa na realizację robót. Prace mają potrwać do czerwca.

Następni w kolejce są mieszkańcy ulic Irysowej, Jaśminowy Stok, Lubczykowej, Karmelickiej, a także Góreckiego i Srebrniki. 29 stycznia w siedzibie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska otwarte zostały oferty przetargowe na wyłonienie wykonawców, chętnych do budowy oświetlenia w tych lokalizacjach. Dla pierwszych czterech ulic najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Usługowa PROTEL z Luzina, natomiast dla kolejnych dwóch firma Automix Energetyka z Gdańska. Z obiema firmami 26 lutego została podpisana umowa na realizację robót. Wykonawcy na wykonanie zadań mają czas do czerwca br.

W 2018 roku na realizację programu Jaśniejszy Gdańsk miasto przeznacza ponad 5 mln zł. Kwota ta, oprócz wykonania oświetlenia we wspomnianych 54 lokalizacjach, obejmuje również wykonanie projektów dla zadań, które realizowane będą w roku 2019.

14 marca Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na oświetlenie kolejnych ulic w ramach programu Jaśniejszy Gdańsk. Tym razem oświetlenie zyska ulica Zakopiańska oraz Aleja Wojska Polskiego. Wykonawców ubiegających się o realizację zadań poznamy już 29 marca br. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace powinny zakończyć się w sierpniu 2018 r.

Źródło: DRMG

Załączniki:
Pobierz (ok_111.jpg)ok_111.jpg[ ]111 kB
Pobierz (ok_112.jpg)ok_112.jpg[ ]121 kB
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.