Spis treści

Jedźmy razem!Miasta pełne rowerów, szybka i ekologiczna komunikacja publiczna, ulice bez korków... Niemożliwe? Do nowego spojrzenia na problemy komunikacyjne w miastach przekonywali organizatorzy Happeningu Zrównoważonej Mobilności, który 15 kwietnia 2008 r. odbył się na dziedzińcu Politechniki Krakowskiej. To część inicjatywy CiViTAS CARAVEL.

W projekcie CiViTAS CARAVEL partnerami są cztery miasta: Burgos (Hiszpania), Genua (Włochy), Stuttgart (Niemcy) oraz Kraków. Aby usprawnić transport miejski (publiczny i prywatny) i tym samym poprawić stan środowiska, partnerzy CARAVEL wprowadzają szereg inicjatyw. Wśród rozwiązań komunikacyjnych realizowanych przez nich są między innymi: stworzenie sieci ścieżek rowerowych, bezwzględne egzekwowanie przepisów ograniczających wjazd samochodów do stref ograniczonego ruchu (elektroniczny system kontroli wjazdu i postoju nieuprzywilejowanych pojazdów), zintegrowany system biletów – jeden bilet na przejazdy tramwajem, koleją, autobusem.

O projekcie rozmawialiśmy z Tomaszem Kulpą, jednym z organizatorów akcji.

- Nie ma to jak podróż swoim samochodem do pracy czy na uczelnię. Państwo proponują alternatywę - zrównoważoną mobilność. Czym ona jest?

- Zrównoważona mobilność to inne niż własny samochód środki transportu, czyli rower, tramwaj, autobus, metro (co prawda metra w Krakowie nie mamy, ale ono także należy do transportu zrównoważonego). No i jeszcze kolej. Natomiast dla osób, które nie zrezygnują ze swojego auta – carpooling*.

*Carpooling – wzajemne podwożenie się osób jadących w tym samym kierunku; np. studentów, którzy udają się z akademików na wykład, czy osób dojeżdżających z przedmieść do pracy do centrum metropolii. System ma wiele zalet – od wymiernych jak obniżenie kosztów podróży po czysto towarzyskie jak komfort jazdy z innymi osobami, no i oczywiście aspekt ekologiczny.

- Promowanie alternatywnej komunikacji to projekt unijny. Co ma z nim wspólnego Politechnika Krakowska?

- W ramach CiViTAS w Krakowie realizowane jest zadanie „Zintegrowany plan mobilności dla Politechniki Krakowskiej”. To projekt, w którym przekonujemy studentów i pracowników uczelni właśnie do rowerów, komunikacji miejskiej i carpoolingu. Stworzyliśmy specjalną stronę w internecie, gdzie mogą oni rejestrować swoje oferty podwiezienia kogoś samochodem lub ogłoszenia o poszukiwaniu transportu. Strona www.jedzmyrazem.pk.edu.pl działa dopiero od dwóch miesięcy, a zarejestrowało się już 200 użytkowników. Przez witrynę jest zgłaszanych nawet 30 ofert podróży-przejazdów miesięcznie.

- Czy projekt dotyczy jedynie uczelni? Czy to znaczy, że akcja adresowana jest tylko do studentów?

- Bynajmniej! Do korzystania ze strony i aktywnego udziału w projekcie zaproszeni są wszyscy, choć akcja pod hasłem „Jedźmy razem” zaczęła się od pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.