IMG 0492Modernizacja odcinków drogowych i mostów, budowa rond oraz porządnych chodników to zakres zakończonych lub trwających obecnie inwestycji poprawiających bezpieczeństwo i płynność ruchu na kujawsko-pomorskich drogach wojewódzkich. Na ich realizację samorząd województwa przeznaczył dodatkowe środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013. Od niedawna kierowcy korzystają z nowego ronda w Wąbrzeźnie, do końca sierpnia do użytku oddany zostanie zbudowany praktycznie od nowa most w Brodnicy.

- W ostatnich latach samorząd województwa skierował na modernizację dróg wojewódzkich pół miliarda złotych. Dzięki tym funduszom przebudowaliśmy ćwierć tysiąca kilometrów tras na Kujawach i Pomorzu. Kolejne 200 milionów kosztowała budowa siedmiu obwodnic. W ubiegłym roku na realizację drogowych zadań uruchomiliśmy dodatkowe środki w ramach naszego RPO – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Dzięki dofinansowaniu zakończono już:

- modernizację odcinka DW nr 239 pomiędzy Gródkiem i Krąplewicami (powiat świecki), 2,2 mln zł,
- modernizację odcinka DW nr 241 pomiędzy Mroczą i Wielem (powiat nakielski), 9 mln zł,
- przebudowę odcinka DW nr 551 w Węgorzynie (powiat wąbrzeski), 3,4 mln zł,
- modernizację odcinka DW nr 558 w Wielgiem (powiat lipnowski), 4,3 mln zł,
- budowę ronda w miejscu połączenia powstającej obwodnicy Nakła z DW nr 241 (ul. Poznańska), 4,2 mln zł,
- budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Kętrzyńskiego z obwodnicą Wąbrzeźna (DW nr 534), 2,1 mln zł,
- budowę ronda w Sędzinie na DW nr 266 w miejscu skrzyżowania z tzw. łamanym pierwszeństwem (powiat aleksandrowski), 2,4 mln zł,
- modernizację mostu w Gródku (powiat świecki) w ciągu DW nr 239, 1,7 mln zł,
- budowę 19 chodników w ramach Drogowej Inicjatywy Samorządowej, 7,2 mln zł. Chodniki powstały w gminach: Bytoń, Kęsowo, Inowrocław, Jabłonowo Pomorskie, Zławieś Wielka, Chełmża, Świecie, Fabianki, Golub-Dobrzyń, Kikół, Jeżewo, Nakło nad Notecią, Łysomice i Obrowo.

Jeszcze w tym miesiącu ma zakończyć się modernizacja mostu na Drwęcy w Brodnicy w ciągu DW nr 560, która kosztowała 5,9 mln zł. Natomiast na wrzesień zaplanowano otwarcie przebudowanej DW nr 550 w Chełmie (5 mln zł) oraz wyremontowanej DW nr 251 Barcin-Pturek w powiecie żnińskim (8 mln zł).

Równoczesnie rozpoczynają się prace przy remoncie ul. 23 stycznia (DW nr 249) w Solcu Kujawskim (1,3 mln zł) oraz drogi wojewódzkiej nr 551 w Raciniewie (2 mln zł).

Ze środków własnych województwa prowadzone są także odnowy dróg, między innymi w Dąbrowie Chełmińskiej na DW nr 551 (powiat bydgoski), w Gostycynie na DW nr 237 (powiat tucholski), w Piotrkowie Kujawskim na DW nr 266 (powiat radziejowski).

Źródło: ZDW w Bydgoszczy

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.