budowa 11W 2016 roku na drogach wojewódzkich zaplanowano szereg remontów oraz prac poprawiających bezpieczeństwo. Wśród najważniejszych zadań finansowanych z budżetu województwa znalazły się między innymi: budowa ronda w Kcyni, przebudowa mostu w Drzewianowie, modernizacja ulicy Toruńskiej w Golubiu-Dobrzyniu oraz remont ulicy Kętrzyńskiego w Wąbrzeźnie. W ramach Drogowej Inicjatywy Samorządowej wspólnie z gminami oraz powiatami zbudowane zostaną też kolejne kilometry chodników oraz ścieżek rowerowych.

- Na modernizację wojewódzkich tras i poprawę bezpieczeństwa przy drogach trafi w tym roku 18,5 miliona złotych z budżetu województwa. Większość tych środków, blisko 15 mln zł, umożliwi przebudowę ważnych skrzyżowań i odnowy nawierzchni - tłumaczył marszałek Piotr Całbecki.

Największym zadaniem będzie budowa ronda w Kcyni na połączeniu dróg wojewódzkich nr 241 oraz 247 (w kierunku Szubina, Nakła i Wągrowca). W Golubiu-Dobrzyniu gruntowną modernizację przejdzie ulica Toruńska, która zyska także kanalizację. W Wąbrzeźnie zaplanowano remont odcinka ulicy Kętrzyńskiego od przejazdu kolejowego do wybudowanego w ubiegłym roku ronda. Na kilku drogach trwają już prace. Modernizowany jest m.in. most w Drzewianowie na rzece Krówce (powiat nakielski). Ułożono też mikrodywanik w Trzęsaczu na trasie nr 256 (powiat bydgoski).

Najważniejsze zadania remontowe w 2016 roku na drogach wojewódzkich finansowane z budżetu województwa:
- budowa ronda w Kcyni, DW nr 241 i 247 (powiat nakielski),
- remont nawierzchni na ul. Kętrzyńskiego w Wąbrzeźnie, DW nr 534,
- remont mostu w Drzewianowie, DW nr 243 (powiat nakielski),
- remont nawierzchni w Osiu, DW nr 238 (powiat świecki),
- odnowa ul. Mławskiej w Rypinie, DW nr 563, (powiat rypiński),
- modernizacja ul. Toruńskiej w Golubiu-Dobrzyniu, DW nr 569 (powiat golubsko-dobrzyński),
- mikrodywanik na odcinku Odolion-Aleksandrów Kuj., DW nr 266 (powiat aleksandrowski),
- mikrodywanik na odcinku Gródek-Drzycim, DW nr 239 (powiat świecki),
- sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Narutowicza w Ciechocinku, DW nr 266 (powiat aleksandrowski),
- modernizacja DW nr 391 Warlubie – Piła Młyn (powiat świecki),
- remont odcinków DW nr 268 Brześć Kujawski – Brzezie, (powiat włocławski),
- remont nawierzchni w Pluskowęsach, DW nr 649, (powiat toruński),
- budowa ścieżki rowerowej Wojnowo-Mochle, DW nr 244 (powiat bydgoski),
- budowa chodnika w Sławkowie, DW nr 499 ( powiat toruński),
- budowa zatoki przy ul. Toruńskiej w Chełmży, DW nr 589 (powiat toruński),
- budowa chodnika w Mąkowarsku, DW nr 237 (powiat bydgoski).

Trwają też przygotowania do realizacji piątej edycji Drogowej Inicjatywy Samorządowej. To wspólne przedsięwzięcie samorządu województwa oraz gmin i powiatów. Wsparcie trafia na takie działania jak budowa chodników, ścieżek rowerowych, pieszojezdni, azyli dla pieszych, zatok autobusowych oraz barier ochronnych. Tegoroczny budżet programu to prawie 4 miliony złotych. 60 procent kosztów inwestycji pokrywa gmina, a resztę zabezpiecza Urząd Marszałkowski.

Trwają również przygotowania do realizacji wielomilionowych inwestycji finansowanych ze środków z Unii Europejskiej.

Źródło: ZDW w Bydgoszczy

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.