edroga808Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w najbliższych dniach będą podpisane umowy na budowę drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Dodała, że w programie budowy dróg krajowych na liście inwestycji priorytetowych do realizacji znajduje się droga ekspresowa S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem.

- Dzięki tym inwestycjom województwo kujawsko-pomorskie będzie jednym z najlepiej skomunikowanych regionów w kraju – mówiła szefowa rządu.

W rządowym programie znalazły się drogi S5 i S10 (wraz z węzłem Czerniewice). Ze środków Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych przewiduje się przebudowanie m.in. dróg w Strzelnie i Brześciu Kujawskim. W planach jest też budowa obwodnicy Sępólna, Kamienia Krajeńskiego i Inowrocławia. Włocławek będzie miał nowoczesne i bezpieczne połączenie z autostradą A1. W połowie 2016 r. przewidziane jest ukończenie budowy obwodnicy Brodnicy, która połączy wybudowane wcześniej rondo z drogą krajową nr 15. Inwestycja pozwoli na skrócenie przejazdu na trasie Toruń-Olsztyn.

10-kilometrowa linia tramwajowa w Bydgoszczy

Bydgoszcz z kolei kończy budowę około 10-kilometrowej linii tramwajowej do dzielnicy Fordon. Inwestycja warta ponad 437,8 mln zł zakłada budowę dwutorowej linii tramwajowej oraz przebudowę biegnącego wzdłuż niej układu drogowego. To także rozbudowa infrastruktury - wiaduktu tramwajowego z platformą przesiadkową, urządzeń infrastrukturalnych oraz zakup taboru tramwajowego. Unijna dotacja z Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosła niemal 207 mln zł.

Gruntowna modernizacja dworców kolejowych Bydgoszcz Główna i Toruń Główny

Nowoczesne dworce kolejowe w Bydgoszczy i Toruniu jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytku. Ich działanie poprawi nie tylko funkcjonowanie systemu transportowego w kujawsko-pomorskim, ale też wpłynie na rozwój gospodarczy regionu i jego konkurencyjność. Ponadto poprawi się standard obsługi oraz zwiększy jakość i bezpieczeństwo podróży. Modernizacja dworców w Toruniu i Bydgoszczy współfinansowana jest ze środków unijnych. Łączna wartość inwestycji w Bydgoszcz Główną to ok. 197 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to 120 mln zł. Rewitalizacja dworca PKP Toruń Główny jest częścią projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City". Koszt całkowity projektu to 272,72 mln zł, w tym 131,39 mln zł pochodzi z UE.

Źródło: KPRM

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.