budowa 08W kwietniu 2015 roku opublikowano informację o upadłości 60 przedsiębiorstw (7% mniej niż w kwietniu 2014). Zsumowany obrót tych firm wyniósł około 400 mln złotych, a zatrudnienie około 1900 osób.

Upadłości było w kwietniu mniej głównie za sprawa mniejszej ich liczby w budownictwie oraz w handlu. Poprawa nie jest jednolita i nie obejmuje całej gospodarki. W stosunku do sytuacji sprzed roku rośnie liczba upadłości firm usługowych oraz  produkcyjnych.​

Ryzyko w budownictwie nie spada w sposób jednolity: upadłości rzadko dotyczą firm budownictwa ogólnego, częstsze są natomiast wśród firm budownictwa wyspecjalizowanego.

- Mniejsza w kwietniu niż przed rokiem liczba upadłości w budownictwie wynika przede wszystkim ze zmniejszenia ich liczby w sektorze firm budownictwa ogólnego – mówi Michał Modrzejewski, dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes. – Mieliśmy do czynienia tylko z dwoma przypadkami upadłości takich firm w oficjalnych publikacjach w ubiegłym miesiącu. Na niemal niezmienionym poziomie pozostaje natomiast liczba upadłości firm budownictwa wyspecjalizowanego i wykończeniowego – wg. oficjalnych publikacji osiem takich bankructw w ubiegłym miesiącu. Były to firmy wyspecjalizowane głównie w pracach wodno-kanalizacyjnych i budowie sieci przesyłowych, jedna firma budownictwa drogowego, jedna realizująca prace geologiczne oraz dwie firmy wykonujące różne prace wykończeniowe.

Warto zauważyć korelację wartość prac budowlanych z liczbą upadłości – odwrotną, niż można by się spodziewać. Spadek bankructw w budownictwie ogólnym wiąże się z mniejsza ilością zleceń, natomiast wzrostowi ich wartości w budownictwie wyspecjalizowanym (dane za GUS) towarzyszy… utrzymująca się liczba upadłości firm realizujących tego typu prace. Ten paradoks: więcej prac – więcej upadłości najlepiej potwierdza fakt spadku cen prac budowlanych, konkurowanie nimi o zlecenia i w efekcie niską rentowność prowadzonych prac, podsumowuje Michał Modrzejewski.

Źródło: Euler Hermes

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.