Rozpoczyna się nabór wniosków na 2019 rok w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Wnioski o dofinansowanie można składać do połowy kwietnia.
Dofinansowaniu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych podlegają zadania obejmujące:
- budowę, przebudowę lub remont dróg powiatowych oraz budowę, przebudowę lub remont dróg gminnych,
- przebudowę dróg wewnętrznych, które po uzyskaniu właściwych parametrów technicznych będzie można zaliczyć do odpowiedniej kategorii dróg publicznych w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,
- budowę, przebudowę lub remont skrzyżowań z innymi drogami publicznymi,
- brzebudowę lub remont mostu usytuowanego w ciągu drogi powiatowej lub gminnej.
Dofinansowaniem nie są objęte:
- koszty nabywania nieruchomości pod pasy drogowe,
- zadania na drogach publicznych zarządzanych przez Prezydenta miasta na prawach powiatu będącego siedzibą Wojewody lub sejmiku województwa.
W ramach Funduszu możliwe jest dofinansowanie inwestycji już zrealizowanych, z zastrzeżeniem iż finansowanie obejmie wyłącznie roboty rozpoczęte w 2019 roku.
Nie ustala się limitu wniosków o dofinansowanie, jakie może złożyć jednostka samorządu terytorialnego w procedurze naboru, z zastrzeżeniem, ze wysokość udzielonego dofinansowania dla jst nie może przekroczyć kwoty 30 mln zł w danym naborze.
Wniosek o dofinansowanie zadania powiatowego albo gminnego składa ustawowy zarządca drogi powiatowej albo gminnej.
Na etapie składania wniosku nie jest wymagane dysponowanie ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę/ZRID lub przyjętym zgłoszeniem zamiaru wykonania robót budowlanych. Dokumenty te będą musiały być jednak przedłożone przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, z zastrzeżeniem, iż ich negatywna weryfikacja, lub nieprzedłożenie w wyznaczonym terminie, spowoduje odmowę zawarcia umowy o dofinansowaniu zadania powiatowego lub gminnego.
Ocena wniosków dokonywana jest przez Komisję do oceny wniosków o dofinansowanie zadań, której członków powołuje Wojewoda Dolnośląski. W wyniku dokonanej oceny, Komisja ustala Listę zadań powiatowych oraz zadań gminnych rekomendowanych do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, a następnie pisemnie informuje wnioskodawcę o umieszczeniu na liście.
Zgodnie z treścią ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, Komisja nie ma obowiązku informowania o przyczynie braku rekomendacji do dofinasowania. Od rozstrzygnięć Komisji nie przysługuje odwołanie.
Wojewodowie przedstawią listy zadań rekomendowanych do dofinansowania ministrowi infrastruktury, który dokona analizy prawidłowości jej sporządzenia. W dalszej kolejności lista zostaje przedstawiona do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów, który może jednocześnie dokonać zmian na liście oraz wskazać do dofinansowania dodatkowe zadania powiatowe lub zadania gminne.
Źródło: DUW