pontifex cracoviensis19 marca w Filharmonii Krakowskiej odbyła się piąta, jubileuszowa Gala Pontifex Cracoviensis, podczas której przyznawane są prestiżowe nagrody za wybitne osiągnięcia w branży mostowej. To uroczyste wydarzenie zgromadziło kilkaset osób, w tym laureatów obecnej i poprzednich edycji konkursu, przedstawicieli Parlamentu RP, administracji rządowej i samorządowej, przedstawicieli przedsiębiorstw działających w branży mostowej, w tym sponsorów gali, oraz mediów.

- Kiedy stałam tu przed państwem pierwszy raz siedem lat temu, moim marzeniem było, aby konkurs na stale wpisał się do kalendarza mostowego i żeby jeszcze bardziej zintegrował nasze środowisko - powiedziała, witając zgromadzonych gości, Grażyna Czopek, przewodnicząca Małopolskiego Oddziału Związku Mostowców RP. - To marzenie się spełniło. Po raz piąty do filharmonii przyszło siedemset osób, żeby uhonorować naszych laureatów, którzy swoją pracą, postępowaniem i postawą wyróżnili się w środowisku i zostali nominowani do tej prestiżowej nagrody.

- To jest oczywiście święto wszystkich mostowców, inżynierów, sympatyków, hobbystów - dodał Tomasz Szuba, wiceprzewodniczący Małopolskiego Oddziału ZMRP. - To jest spotkanie całej naszej społeczności i cieszę się, że już piąty raz możemy w sposób szczególny uhonorować wybitnych mostowców.

Nagrodę Pontifex Cracoviensis im. Sebastiana Sierakowskiego otrzymują najbardziej zasłużeni i kreatywni ludzie z branży mostowej w czterech kategoriach: Budowniczy Roku, Projektant Roku, Menadżer Roku oraz Debiut Mostowy Roku. Dodatkowo, przyznawane są nagrody specjalne za całokształt osiągnięć i wkład w rozwój polskiego mostownictwa. Zwycięzców wybiera Kapituła Związku Mostowców RP. W ciągu pięciu edycji konkursu z 317 zgłoszonych osób wybrano 62 laureatów i 24 zwycięzców, a w uroczystych galach wzięło udział ponad 3,5 tysiąca osób.

BUDOWNICZY ROKU

Do nagrody w tej kategorii zostali nominowani: Jacek Pysz, Krzysztof Wąż oraz Paweł Zawiła. O odczytanie werdyktu i wręczenie nagrody poproszono prof. dr hab. inż. Tadeusza Tatarę, dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

- Dziękuję bardzo kapitule, to dla mnie wielki zaszczyt - powiedział laureat nagrody Jacek Pysz. - Budowa mostów to zajęcie zespołowe, w związku z tym chciałem podziękować wszystkim koleżankom i kolegom, z którymi miałem przyjemność do tej pory budować moje obiekty.

Jacek Pysz, absolwent Wydziału Budownictwa na Politechnice Śląskiej, buduje mosty od 25 lat. Do jego najważniejszych, ostatnio zrealizowanych inwestycji zaliczono budowę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, w tym dwóch estakad (612 i 532 m) i mostu przez Odrę (286 m) oraz budowę mostu przez Odrę w Brzegu Dolnym (535 m). Obecnie Jacek Pysz przygotowuje się do budowy obwodnicy Leśnicy, w ramach której powstaną dwa wiadukty i ponad 500-metrowy most nad Bystrzycą.

PROJEKTANT ROKU

W kategorii wyróżniającej osoby, które zaprojektowały najciekawsze obiekty, nominowani zostali: Mariusz Hebda, Andrzej Mikulaścik oraz Krzysztof Topolewicz. Laureatowi, Andrzejowi Mikulaścikowi, nagrodę wręczył prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski z Politechniki Warszawskiej. Zwycięzca wyznał, że największym wyróżnieniem jest to, że może nadal pracować w branży nad kolejnymi polskimi mostami.

Andrzej Mikulaścik projektuje od 30 lat. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Wśród jego najważniejszych zrealizowanych projektów znalazły się: kładka pieszo-rowerowa przez rzekę Rabę w Pcimiu (120 m), most łukowy przez rzekę Skawę w Mucharzu (110 m) czy most przez rzekę Więckówka w Wojniczu (131 m). Obecnie pracuje nad projektem zamiennym mostu i kładki pieszo-rowerowej w ciągu układu komunikacyjnego Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

MENADŻER ROKU

Do nagrody przyznawanej przedsiębiorcom związanym z rynkiem świadczącym usługi dla budownictwa mostowego nominowani zostali: Bogusław Pilujski, Ryszard Trykosko i Sebastian Złociński. Werdykt ogłosił prof. nzw. dr hab. inż. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej.

– Menadżer w budownictwie infrastrukturalnym to dziś człowiek do zadań specjalnych, prawie saper – stwierdził prof. Siwowski, wręczając statuetkę Bogusławowi Pilujskiemu. – Musi mieć niesamowite predyspozycje i zdolności nie tylko w zarządzaniu kosztami czy czasem, ale również w zarządzaniu konfliktem, ryzykiem i roszczeniami, czyli to wszystko, czego my, mostowcy, musieliśmy się w ostatnich latach nauczyć.

Odbierając nagrodę Bogusław Pilujski stwierdził, że statuetka przypomina mu pylony mostu, który będzie niedługo budować, więc ten znak uda się uwiecznić.

Laureat jest menadżerem od 23 lat. Ukończył Wydział Budownictwa Lądowego na Politechnice Wrocławskiej. Do jego najważniejszych zrealizowanych inwestycji zalicza się budowa mostu przez Wartę w Gorzowie Wielkopolskim (730 m) i 27 obiektów na autostradzie A1 Bełk-Świerklany.

DEBIUT MOSTOWY ROKU

To nagroda przyznawana osobom, które wprowadzają na rynek nowe materiały i technologie oraz młodym inżynierom rozpoczynającym pracę w branży. W tym roku nominowani zostali: Bartosz Czerw, Tomasz Zapała oraz Anna Żebracka. O wręczenie statuetki poproszono prof. nzw. dr hab. inż. Marię Kaszyńską, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, która stwierdziła, że „debiut mostowy” to najważniejsza kategoria, dzięki której elita mostowców przyjmuje do swojego grona nowych inżynierów.

Zwycięzca, Tomasz Zapała, ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej w 2006 roku. Wśród najważniejszych realizowanych inwestycji debiutanta znalazły się: kładka pieszo-jezdna przez Rabę w miejscowości Lubień, przejścia dla zwierząt i wiadukt drogowy nad autostradą A4 Brzesko – Wierzchosławice i linią kolejową Kraków – Medyka (153 m), most na potoku Więckówka w ciągu obwodnicy Wojnicza (130 m) oraz most przez Skawinkę w ciągu obwodnicy Skawiny (177 m).

NAGRODA SPECJALNA

W tym roku nagrodę specjalną przyznano osobie, której wiedza, doświadczenie, pasja i zaangażowanie ma ogromny wpływ na rozwój mostownictwa w Polsce. Prof. dr hab. inż. Janowi Biliszczukowi statuetkę wręczył, również laureat tej nagrody, prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga z Politechniki Krakowskiej.

- W poprzednich czterech edycjach konkursu nagrodą specjalną wyróżniliśmy twórców Związku Mostowców RP. Wreszcie przyszedł czas na twórców mostów - podsumował prof. Flaga. - Jan Biliszczuk, oprócz tego, że pracuje na Politechnice Wrocławskiej, jest szefem Zespołu Badawczo-Projektowego Mosty-Wrocław, który zaprojektował około 30 obiektów, w większości zrealizowanych. Wśród nich wyróżnia się Most Rędziński we Wrocławiu, najdłuższy w Polsce most podwieszany, z najwyższym pylonem.

Jan Biliszczuk jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, autorem lub współautorem 209 publikacji, opracował 328 ekspertyz oraz przeprowadził 24 próby obciążeniowe. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał nagrodę PAN im. prof. Wasiutyńskiego oraz nagrodę indywidualną III stopnia ministra nauki i szkolnictwa wyższego za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych oraz nagrodę im. prof. Stefana Bryły. Do wszystkich nagród i odznaczeń prof. Biliszczuka, dołączyła jeszcze statuetka Pontifex Cracoviensis.            

Prof. Biliszczuk, odbierając nagrodę, zwrócił się do władz Krakowa z prośbą o budowę jednego z najciekawszych projektów architektonicznych, znanej już na świecie sinusoidalnej kładki dla pieszych. Przewodnicząca Grażyna Czopek zapewniła, że inwestycja rozpocznie się już w przyszłym roku.  

Uroczystość uświetnił koncert „Pasjans na dwóch” Andrzeja Sikorowskiego i Grzegorza Turnaua. Galę, jak co roku, poprowadziła Lidia Jazgar, tym razem w towarzystwie Wojciecha Wocława.

Organizatorem Gali Pontifex Cracoviensis był Małopolski Oddział Związku Mostowców RP. Sponsorami platynowymi wydarzenia byli: BANIMEX oraz TINES, złotymi: ESBUD i REKMA, a srebrnymi: FIRESTA, GOMIBUD, IMB Podbeskidzie oraz PROWERK. Patronem medialnym był m.in. portal drogowy edroga.pl

Ilona Hałucha

Pontifex Ptfx2015 3   Pontifex Ptfx2015 9  Pontifex Ptfx2015 13
 Pontifex Ptfx2015 14  Pontifex Ptfx2015 24  Pontifex Ptfx2015 27
 Pontifex Ptfx2015 28  Pontifex Ptfx2015 29  Pontifex Ptfx2015 32
Pontifex Ptfx2015 37 Pontifex Ptfx2015 41 Pontifex Ptfx2015 45
Pontifex Ptfx2015 46 Pontifex Ptfx2015 48 Pontifex Ptfx2015 50
Pontifex Ptfx2015 53 Pontifex Ptfx2015 63 Pontifex Ptfx2015 68
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.