smieciA4Blisko tonę śmieci zebrali tylko w ciągu jednego weekendu pracownicy firmy działającej na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na opolskim odcinku autostrady A4. I to nie z koszy na śmieci ustawionych na parkingach, ale z poboczy i pasa rozdziału autostrady.

Jakie śmieci wyrzucają najczęściej kierowcy? Przede wszystkim plastikowe butelki i opakowania po jedzeniu (torebki, pudełka, worki foliowe itp.). Nie brakuje też pudełek po papierosach oraz puszek po piwie i napojach. Patrole, które non stop monitorują autostradę, często zbierają także resztki rozerwanych opon bądź fragmenty pojazdów pozostałe po drobnych kolizjach. Wszystkie te elementy są pozostawiane w pasie drogowym, a czasami nawet na jezdni, stwarzając zagrożenie dla użytkowników autostrady.

Oprócz codziennego sprzątania drogi podczas patroli, raz na jakiś czas przeprowadzane jest gruntowne sprzątanie pasa drogowego. Ostatnio robiono to w lutym. Od tego momentu zebrała się znowu tona śmieci.

Sprzątanie autostrady jest nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne dla osób, które zajmują się utrzymaniem drogi. Aby zebrać śmieci z pasa rozdziału pracownicy patrolu muszą zatrzymać swój pojazd na pasie awaryjnym, wysiąść na drogę, zaczekać na przerwę w sznurze pędzących pojazdów, a następnie szybko pokonać dwa pasy jezdni. Przy bardzo dużym natężeniu ruchu wymaga to dużej ostrożności i jest bardzo niebezpieczne.

GDDKiA apeluje do użytkowników autostrady, aby powstrzymali się od wyrzucania śmieci z pojazdów. Jest to nie tylko objaw braku kultury, ale także duże zagrożenie zarówno dla innych użytkowników, jak i służb utrzymaniowych, które muszą to potem posprzątać.

Źródło: GDDKiA O/Opole

Komentarze  
Grzegorz99
+1 #1 Grzegorz99 2017-03-29 08:08
Wyrzucanie śmieci w pasach drogowych nie dotyczy wyłącznie autostrad. Śmieci szczególnie można spotkać w rowach przydrożnych między innymi na dojazdach do węzłów autostrady, przed przejazdami kolejowymi i na odcinkach leśnych. Są to śmieci nie tylko pochodzące z samochodów, jak butelki, czy resztki z popielniczek, ale głównie śmieci komunalne pochodzące z gospodarstw domowych. Ilości wyrzucanych śmieci, to nie jedna, a dziesiątki ton.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.