Nostryfikacja dyplomu i uprawnieniaInżynier X mieszka w  Stanach Zjednoczonych od 15 lat. W USA ukończył studia wyższe na kierunku technicznym. Ma za sobą kilka lat inżynierskiej praktyki zawodowej.

Podobnych życiorysów zawodowych jest z pewnością wiele. Inżynierowie pracujący za granicą wykorzystują swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Jednak jak będzie po powrocie do kraju, czy i w jaki sposób mogą nadal pracować w swoim zawodzie?

Najważniejsza jest nostryfikacja dyplomu. Można o nią wystąpić do Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w Warszawie (ul. Smolna 13, 00-375 Warszawa, tel.: +48 22 826- 74-34, www.buwiwm.edu.pl ).

Na stronach Biura zamieszczone są podstawowe informacje. Zgodnie z nimi „Zagraniczny dyplom może zostać uznany w Polsce w różny sposób, w zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi, jakiego poziomu wykształcenia dotyczy i w jakim celu ma być uznany. Inaczej są traktowane dyplomy z krajów członkowskich UE, inaczej z krajów, z którymi Polska podpisała umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów o wykształceniu.
Jednak każda sytuacja może być inna i stąd najlepiej skontaktować się bezpośrednio z Biurem i uzyskać dokładne informacje o procedurze uznania konkretnego dyplomu.

Nostryfikacja dyplomu łączy się także z wykazaniem zgodności z wykształceniem wymaganym do uzyskania uprawnień budowlanych (bez ograniczeń, w ograniczonym zakresie) w odpowiedniej specjalności (konstrukcyjno-budowlanej, drogowej, mostowej itd.). Jest to możliwe po uzyskaniu dokumentów z BUWiWM. Jeżeli nazwa danego kierunku (określonemu w zał. nr 1 do rozporządzenia MTiB) nie będzie dokładnie odpowiadać danej specjalności uprawnień można skorzystać z zapisu §7 ust. 3: "3. Wykształcenie uzyskane za granicą i uznane w Rzeczypospolitej Polskiej (BUWiWM) na podstawie przepisów odrębnych, którego kierunek jest określany w sposób odbiegający od przyjętego w rozporządzeniu, podlega indywidualnemu rozpatrzeniu i uznaniu przez właściwą komisję kwalifikacyjną, na podstawie programu kształcenia, jako wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności."

Zdaniem dr. Janusza Cieślińskiego, zastępcy przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej MOIIB, mogą być potrzebne dodatkowe informacje o przebiegu studiów, nazwach i wymiarze godzinowym przedmiotów, a nawet skrót treści zagadnień w programie danego przedmiotu. - Amerykańskie uprawnienia niestety nie będą w Polsce honorowane – przyznaje dr Cieśliński. - W Polsce uznawane są kwalifikacje do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie tylko obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu ( EFTA), którzy nabyli w tych państwach kwalifikacje odpowiadające uprawnieniom budowlanym w Polsce, w specjalnościach określonych w art. 14 ust. 1-5 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. nr 156 poz.1118).

O poświadczeniu praktyk odbywanych za granicą mówi rozporządzenie MTiB w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. z 2006 r. Nr 83 poz. 578): ”Odbycie praktyki zawodowej za granicą powinno być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez kierownika jednostki, w której odbywała się praktyka zawodowa, z poświadczeniem osoby nadzorującej, posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju. Zaświadczenie powinno zawierać:

  1. wyszczególnienie robót budowlanych i obiektów budowlanych, przy których projektowaniu bezpośrednio uczestniczyła lub pełniła funkcje techniczna na budowie osoba odbywająca praktykę zawodową, z określeniem: rodzaju, przeznaczenia, konstrukcji oraz, odpowiednio do wnioskowanej specjalności uprawnień budowlanych, inne charakterystyczne parametry techniczne lub użytkowe, a także lokalizacje i nazwę inwestora;
  2. potwierdzenie czasu trwania praktyki zawodowej z podaniem dat rozpoczęcia i ukończenia praktyki przy projektowaniu lub budowie obiektów budowlanych, o których mowa w pkt 1, z określeniem charakteru wykonywanych czynności;
  3. ogólna ocena teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu wnioskowanej specjalności, dokonana przez osobę, pod nadzorem której odbywana była praktyka."

Pełna informacja dotycząca uprawnień znajduje się w Dz.U. z 2006 r. Nr 156 poz.1118 (Prawo budowlane – rozdz. 2) i Dz. U. z 2006 r. Nr 83 poz. 578 (rozporządzenie MTiB w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie). Odpowiednie wzory druków są na stronie internetowej: www.piib.org.pl 

Działania niezbędne do uzyskania uprawnień: nostryfikacja dyplomu (BUWiWM), uzyskanie zaświadczeń odbycia praktyk (projektowej i wykonawczej) oraz ich przetłumaczenie na język polski, złożenie dokumentów w odpowiedniej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa (odpis dyplomu inżyniera i jego tłumaczenie, zaświadczenia odbycia praktyki zawodowej i jego tłumaczenie, dokument poświadczający kwalifikacje osoby, pod której kierunkiem odbywała się praktyka zawodowa i jego tłumaczenie, życiorys zawodowy, karta osobowa, kserokopia dowodu wpłaty pierwszej raty za postępowanie kwalifikacyjne).

oprac. Alina Duda

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.