contentmap_plugin

DSC01192Rok po wbiciu pierwszej łopaty pod budowę Forum Gdańsk, wielofunkcyjnego kompleksu z nowoczesną przestrzenią publiczną i komercyjną, który powstaje w samym centrum Gdańska, okolica zmieniła się nie do poznania. Prace budowlane i drogowe toczą się pełną parą.

- Nowoczesny kompleks, który powstaje w okolicach historycznych Targów Siennego i Rakowego jest wyjątkową i niezwykle ważną inwestycją w naszym mieście - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Ta przestrzeń da nową jakość Śródmieściu Gdańska. Nowy węzeł integracyjny, miejsca do spędzenia wolnego czasu, obiekty kulturalne, gdzie można będzie rozpocząć historyczną wędrówkę po mieście to tylko niektóre atuty tej zabudowywanej właśnie przestrzeni Gdańska - podkreśla prezydent.

Modernizacja układu komunikacyjnego w ramach projektu Forum Gdańsk

Na przestrzeni ostatnich 13 miesięcy generalny wykonawca infrastruktury drogowej (Doraco) w ramach tej inwestycji całkowicie zmodernizował układ komunikacyjny w obrębie ulic Hucisko – Podwale Grodzkie. Ukończył też nowy tunel w ciągu ul. Hucisko dla powstającej ulicy Nowe Podwale Grodzkie oraz odcinek północny nowej ulicy, który jest już połączony z istniejącym układem drogowym. Przedłużony został tunel dla pieszych pod ul. Wały Jagiellońskie w sąsiedztwie Bramy Wyżynnej. Stary wiadukt drogowy nad Kanałem Raduni został rozebrany, a w jej miejsce zbudowano nową kładkę pieszo-technologiczną. Dodatkowo, przy ul. Nowe Podwale Grodzkie powstała nowa stacja prostowników, która zasila okoliczne torowiska tramwajowe - działa ona od początku lata tego roku. 

- Obecnie finalizujemy kompleksową przebudowę Targu Rakowego, która obejmuje też infrastrukturę podziemną: sieć wodociągową, kanalizacyjną, sanitarną, gazową, elektroenergetyczną i ciepłowniczą. Na finiszu są prace konstrukcyjne po wschodniej stronie tunelu pieszo-rowerowego pod ul. Okopową prowadzącego do przystanku SKM Gdańsk Śródmieście oraz przebudowa konstrukcji tuneli w obrębie węzła Unii Europejskiej. Wkrótce zakończymy również budowę nowych wiaduktów na al. Armii Krajowej - dodał Wojciech Bróż, dyrektor kontraktu.

W ramach przebudowy istniejącego wiaduktu w ciągu al. Armii Krajowej nad torami wykonany zostanie węzeł przesiadkowy dla pasażerów tramwajów i autobusów wraz z dojściem do peronu SKM Gdańsk Śródmieście. Kolejna duża realizacja, która rozpocznie się wkrótce to rozbudowa Węzła im. Carla Groddecka wraz z kompleksową przebudową ul. 3 Maja od Węzła Groddecka do Urzędu Miejskiego. Wybudowany zostanie także nowy przystanek tramwajowy przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Rogaczewskiego. 

- W planach jest również budowa ponad kilometra nowych dróg rowerowych w sąsiedztwie Forum Gdańsk, oraz zagospodarowanie blisko 20 tys. m2 powierzchni terenów zielonych. Będzie to część ogólnodostępnej przestrzeni publicznej tworzonej w ramach inwestycji - powiedział Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk.

***

Forum Gdańsk to nowa, atrakcyjna przestrzeń publiczna z kompleksem handlowym, która powstaje w samym centrum miasta w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego. Inwestycja obejmuje budowę Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska oraz węzła przesiadkowego i infrastruktury drogowej wokół kompleksu. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy Multi Poland i Gminą Miasta Gdańska oraz grupą PKP. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2017 rok.

W ramach projektu Forum Gdańsk miasto zyska nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową, w tym uruchomiony w 2015 roku przystanek SKM Gdańsk Śródmieście. Dzięki temu kompleks będzie doskonale skomunikowany ze wszystkimi częściami Trójmiasta oraz z regionem. Ponadto przebudowa wiaduktu usprawni przejazd do i z centrum Gdańska. Dogodny dojazd do obwodnicy trójmiejskiej sprawi, że do Forum Gdańsk z łatwością dostaną się również zmotoryzowani.

Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie biegnąca pod budynkami wzdłuż torów kolejowych. Usprawni ona przejazd przez teren Forum Gdańsk. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie również przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.