contentmap_plugin

GLY 856026 stycznia do użytku została oddana obwodnica Skały. Nowa droga wyprowadzi z centrum tego miasta tysiące samochodów, które każdego dnia przemierzają trasę Kraków – Wolbrom. Odkorkuje się też zabytkowy rynek Skały.

 

Całkowita wartość inwestycji to ponad 22,4 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wyniosło prawie 17 mln zł.

Obwodnica Skały, wybudowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 Kraków – Koniecpol (śląskie) liczy 4,6 km i przede wszystkim odciąży centrum tego miasta.

- 40 lat trwało marzenie mieszkańców o budowie obwodnicy Skały i w końcu ono się spełniło. Teraz mieszkańcy mogą wreszcie odetchnąć z ulgą i to nie tylko dlatego, że o wiele mniej samochodów będzie przejeżdżać chociażby przez rynek. Nowa obwodnica sprawi, że zmniejszą się korki, a w centrum miasta będzie ciszej i bezpieczniej. Za sprawą inwestycji zmniejszy się też emisja szkodliwych spalin do środowiska – zaznaczył burmistrz Tadeusz Durłak i dodał, że budowa nowej drogi poszła w ekspresowym tempie. W sumie prace budowlane trwały niewiele ponad rok, bo pierwszą łopatę wbito w październiku 2016 r.

Teraz kierowcy podróżujący małopolskimi drogami zyskali kolejną wygodną, dwupasową trasę. Na całej jej długości wybudowano również cztery ronda w miejscach, w których obwodnica krzyżuje się z drogami lokalnymi. Oprócz tego powstały zatoki autobusowe z wiatami przystankowymi oraz chodniki dla pieszych, wszystkie wykonane tak, aby bezpiecznie mogły korzystać z nich osoby z niepełnosprawnościami. Wśród udogodnień znalazły się chociażby specjalne, chropowate kostki przy przystankach autobusowych oraz przejściach dla pieszych, a także obniżone krawężniki i specjalne pochylenia, pomagające m.in. osobom poruszającym się na wózkach.

GLY 8425GLY 8556GLY 8558

 

 

 

 

 

 

Korzyści nie tylko dla podróżujących

Nowa obwodnica pozwoli wszystkim osobom podróżującym po regionie na szybszy dojazd ze stolicy Małopolski do stref aktywności gospodarczej znajdujących się w okolicy, w tym m.in. tych w Skale, Olkuszu i Wolbromiu. Łatwiej będzie można dojechać też z Krakowa na Śląsk.

Nowa obwodnica to jednak nie tylko korzyści dla przedsiębiorców czy osób wypoczywających w Małopolsce – to także ulga dla budżetu województwa. Tysiące samochodów, codziennie przejeżdżających przez centrum Skały przestaną bowiem rozjeżdżać drogi w rynku, które dotychczas wymagały częstych remontów.

***
Obwodnica Skały to nie jedyna inwestycja zrealizowana w ostatnim czasie w regionie. Do końca 2023 r. podobnych obejść doczeka się jeszcze kilka małopolskich miast i miejscowości: Oświęcim, Gdów, Miechów, Skawina, Tuchów, Zator i Podolsze, Babice, Wolbrom, Zielonki, Chochołów, Proszowice (etap II), Muszyna oraz Waksmund – Ostrowsko – Łopuszna. Tylko w tym roku na realizację wszystkich zadań drogowych w Małopolsce przeznaczone zostanie ponad 1,6 mld zł. Prawie 400 mln zł to środki z budżetu województwa.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Komentarze  
jotka
0 #1 jotka 2018-02-05 08:15
A kto by tam jechał na Śląsk przez Skałę?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.