contentmap_plugin

mostŻelazny most wiszący w Ozimku - jeden z najstarszych tego typu w Europie kontynentalnej - od połowy marca figuruje w rejestrze Pomników Historii. Prezydent Andrzej Duda wpisał ten XIX-wieczny obiekt na wyjątkową listę zabytków, których dotąd na Opolszczyźnie było zaledwie trzy.

Zabytkowy most dla ruchu pieszego na rzece Mała Panew w Ozimku w województwie opolskim został wybudowany w 1827 roku jest najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym.

- Mamy obiekt niezwykły i niepowtarzalny na skalę europejską. Zwrócono uwagę, że to symbol zmian przemysłowych w Europie – skomentowała Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

Na liście Pomników Historii są już cztery opolskie obiekty. Wicewojewoda zdradza, że trwają starania o dołączenie do tej grupy drewnianego kościoła w Oleśnie i zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Docelowo na liście będzie 100 obiektów.

Źródło: Opolski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.