Drogi i mosty

IMG 0601 M.KunickiDokładnie sześć lat temu, 9 grudnia 2013 r. około godziny 14.00 pierwsze samochody przejechały po nowym moście drogowym w Toruniu. Teraz trudno wyobrazić sobie mapę komunikacyjną miasta bez drugiej przeprawy mostowej! Budowa tej kluczowej dla miasta inwestycji ruszyła w listopadzie 2010 roku, a zakończyła się w grudniu 2013 roku. Zanim przeprawa została oddana do ruchu, przez dwa dni trwały dni otwarte dla mieszkańców i turystów.

obw skawJuż wkrótce kierowcy będą mogli przejechać całą obwodnicą Skawiny – do użytku zostanie oddany kolejny jej fragment, czyli odcinek od drogi krajowej nr 44 do drogi wojewódzkiej 953.

P6020238Wykonawca prac na ul. Kujawskiej chce jeszcze w grudniu przełożyć ruch na nowe jezdnie wybudowane wokół ronda Kujawskiego. Pozwoli to rozpocząć kolejne etapy prac przy rozbudowie komunikacyjnego węzła. Montowane są również rozjazdy, które mają umożliwić w przyszłości budowę linii wzdłuż ulicy Solskiego.

roboty drogoweW najbliższą niedzielę (8.12) drogowcy będą asfaltowali południową jezdnię ulicy Żółkiewskiego. Od godziny 7.00 do 16.00 ruch na ulicy Żółkiewskiego w kierunku Rubinkowa nie będzie możliwy. Dojazd do osiedla zostanie poprowadzony ulicami: Skłodowska-Curie i Wschodnią.

BIM 1Mimo wzrostu produkcji budowlano-montażowej, kondycja finansowa polskich spółek z tej branży uległa pogorszeniu. Przyczynił się do tego m.in. wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy i podwykonawstwa – wynika z analiz Deloitte. Z tego typu wyzwaniami branża radzi sobie poprzez digitalizację. Coraz chętniej sięga się po robotyzację czy prefabrykację w budownictwie.

edroga562Pracownicy katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej są już w pełnej gotowości na wypadek nagłego ataku zimy. W magazynach zabezpieczono 100 ton piasku i aż 5700 ton soli, a na drogi wyjedzie w tym sezonie łącznie 38 specjalistycznych pojazdów. Akcja Zima potrwa do 31 marca.