Drogi i mosty

Widok z nasypuwyspy mineralnej na polskie przęsła mostu z 1930 fot. Igor Szakowski ZPKWZBrama do rowerowego pogranicza, możliwość wypoczynku na łonie unikalnej przyrody Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. Po wielu latach planów i prac, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego ogłosił przetarg na przystosowanie mostu europejskiego Siekierki-Neurüdnitz do ruchu turystycznego i stworzenia unikalnej atrakcji na rowerowych szlakach regionu.

edroga001Ponownie ogłoszony został przetarg na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zadania: budowa obwodnicy Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 53. Zadaniem projektanta będzie ustalenie przebiegu trasy (na podstawie analizy wariantów) oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.

km4600Prace przy budowie obwodnicy Bolkowa idą pełną parą, stan zaawansowania rzeczowego wynosi ponad 65%. Wykonawca zadania przystąpił do wykonywania ostatniego obiektu realizowanego w ramach przedmiotowego zadania. Jest to wiadukt W-3, którego zadaniem będzie bezkolizyjne przeprowadzenie drogi gminnej pod obwodnicą do przyległych terenów.

lopataNa Podkarpaciu ruszyła budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska (15,2 km). Wykonawcą prac jest konsorcjum Mostostal Warszawa S.A. i Acciona Construccion S.A. Wartość kontraktu to prawie 200 mln zł brutto. Zakończenie budowy planowane jest w marcu 2021 r.

chodnikNa rynku pojawia się coraz więcej urządzeń i gadżetów, które mają pomóc w oczyszczaniu powietrza. To nie tylko popularne maski antysmogowe, lecz także zasłony oczyszczające powietrze pod wpływem światła na zasadzie fotosyntezy czy specjalne antysmogowe kołyski.

20190511 otwarcie mostu czesc pierwsza0211 maja 2019 r. w Nowym Sączu otwarto nowo wybudowany most na rzece Dunajec. Inwestycja została zrealizowana dzięki funduszom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.