„Pelikan” obchodzi trzecie urodzinyJesienią 2008 austriackie miasto Graz wdrożyło nowy typ przejścia dla pieszych ze wzbudzanym sygnałem. Różniło się ono od wszystkich innych tym, że dawało priorytet ruchowi pieszemu nad samochodowym.

Lokalizowane w miejscach o dużym natężeniu pieszych nowe przejścia odwróciły zasadę dotychczasowych rozwiązań, dając trwałe zielone światło na zebrze. Przerywane jest jedynie w momencie detekcji nadjeżdżającego pojazdu. Przejście dla pieszych, które jako pierwsze dało „zieloną falę” nie samochodom lecz pieszym, obchodzi swoje trzecie urodziny.

Wcześniej priorytet nadawany był ruchowi samochodowemu, przez co przechodnie musieli czekać od 60 do 80 sek., by móc bezpiecznie przejść. Jednak stwierdzono, że ulice szczególnie w nocy i w weekendy były częściej przekraczane przez przechodniów i rowerzystów, niż były przejeżdżane przez pojazdy. We wrześniu 2008 r., przejście zostało zmienione: gdy jest mniej ruchu (w nocy i w weekendy) światła są stale zielone dla przechodniów. W dni tygodnia światła zmieniają się co 40 sek., to powoduje, że maksymalnie czeka się na przejście 28 sek., co jest również wystarczającym czasem na przejechanie przez samochody.

W 2009 r. przejścia nowego rodzaju zostały utworzone w innych miejscach Graz, a kilka kolejnych jest rozpatrywanych. Miasto nie zarejestrowało póki co żadnych negatywnych skutków. Twierdzi się nawet, że bezpieczeństwo przechodniów i rowerzystów zostało poprawione z uwagi na to, że zniecierpliwieni nie przechodzą na czerwonym świetle. Osiągnięto również skrócenie czasu czekania dwóch wspomnianych grup, co wpływa pozytywnie na ekonomię.

Przejście „pelikan” jest typem przejścia dla pieszych, złożonym z pary słupów ze standardowym zestawem świateł i przycisku. Nazwa jest skrótem wyrazów PE-LI-CON od pedestrian light controlled (przechodzenie sterowane światłami). Nazwa „pelican crossing” wywodzi się z Wielkiej Brytanii, ale nie jest gdzie indziej regularnie używana, jednak podobne urządzenia sterowania ruchem już używane są na całym świecie.

Źródło: www.eltis.org The Urban Mobility Portal

Komentarze  
Gość
+1 #1 Gość 2011-12-24 01:26
Taka sygnalizacja świetlna jest również w Gdańsku na ul. Subisława już od 3 lub 4 lat. Przejście prowadzi od przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Żabianka do tej dzielnicy. Bardzo fajnie funkcjonuje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Leva
0 #2 Leva 2014-01-10 15:25
U nas w Szczecinie się nie spotkaam, chociaż dużo spaceruję a szkoda
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.