budowa 06Powstają kolejne obiekty inżynierskie na trasie szybkiego ruchu, która połączy Bydgoszcz z Gdańskiem i Poznaniem. Budowa trasy S5 zajmie jednak więcej czasu niż początkowo zakładał inwestor.

 

Na budowie trasy S5 do 15 marca trwa zimowa przerwa. Wykonawcy prowadzą jednak część prac, które nie wymagają bardzo dobrych warunków pogodowych. Kontynuowane są między innymi roboty przy obiektach inżynierskich i dojazdach do nich. Największe z nich to m.in. 400-metrowy most nad Brdą, 160-metrowy łukowy wiadukt nad torami kolejowymi w Maksymilianowie i 90-metrowy most nad Kanałem Bydgoskim.

W związku z budową mniejszych obiektów utrudnienia występują też na wielu istniejących drogach. Nowych utrudnień należy spodziewać się na lokalnej drodze łączącej Bydgoszcz z miejscowością Szczutki, gdzie budowany jest wiadukt w ciągu obwodnicy Bydgoszczy.

Zakończenie prac przy budowie całej 129-kilometrowej trasy można spodziewać się w przyszłym roku. W najlepszym tempie powstaje odcinek Ze Żnina do granicy województwa, za który odpowiadają firmy Kobylarnia SA i Mirbud. Zaawansowanie prac zbliża się tam do 70 procent. Ten odcinek oraz trasa od Szubina do Żnina mogą być przejezdne jesienią tego roku.

Trasa ekspresowa S5 powstaje zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-23. Przetarg na wybór wykonawców ogłoszono w 2014 roku, a umowy na realizację zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zawarto jesienią 2015 roku. W 2017 roku ruszyły prace budowlane. Koszt całej inwestycji to 2,5 mld złotych.

Częścią trasy będzie północno-zachodnia obwodnica Bydgoszczy, która pozwoli wyprowadzić z miasta ruch tranzytowy. Jednocześnie miasto realizuje rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej, która stanie się główną arterią łączącą Bydgoszcz z trasą szybkiego ruchu.

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.