excavators 800996 960 720Obwodnica wyprowadzi znaczą część ruch aut poza Gryfice i poprawi komfort życia. Wkrótce ruszy budowa. Umowa z wykonawcą została podpisana 18 grudnia br. w Szczecinie.

 

- To jedna z kluczowych inwestycji, wyczekiwana przez mieszkańców, którzy zmagają się z coraz większym ruchem w mieście. Turyści łatwiej dotrą nad morze. Dzięki tej inwestycji uwalniamy też potencjał inwestycyjny terenów w okolicy Gryfic i Trzebiatowa. Obwodnica lepiej skanalizuje ruch i rozładuje go w centrum miasta. Naszym celem jest dostosowanie sieci dróg wojewódzkich do powstających dróg ekspresowych, bo one znacząco zmieniają układ ruchu na Pomorzu Zachodnim – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który podkreślał, że udało się wybrać doświadczonego wykonawcę, który gwarantuje dobrą jakość i tempo realizacji inwestycji.

Starosta powiatu gryfickiego Ryszard Chmielowicz nie krył radości - To piękny dzień dla mieszkańców powiatu gryfickiego, prawdziwy przedświąteczny prezent. Wyczekiwaliśmy tej inwestycji od kilkudziesięciu lat. Obecnie mamy jeden most w Gryficach. Ciężarówki przejeżdżające przez centrum miasta to istny horror.

Wartość umowy na roboty budowlane to niemal 54 mln zł. Cała inwestycja pod nazwą „Budowa obwodnicy Gryfic – połączenie dróg wojewódzkich nr 110 (ul. Niechorska) i nr 105 (ul. Piastów)” kosztować będzie łącznie niemal 72 mln zł, z czego prawie 53 mln zł pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Wkład Województwa Zachodniopomorskiego to ok. 9,5 mln zł. Gmina Gryfice wydatkuje ok. 9,3 mln zł na pozyskanie terenu pod budowę i dofinansowanie samych prac.

Północna obwodnica Gryfic będzie miała długości niemal 5 km i połączy drogi wojewódzkie nr 110, 109 i 105. Sięgnie od ul. Niechorskiej (DW nr 110) w obrębie Rzęskowa, aż do ulicy Piastów (DW nr 105) w obrębie Stawna - Sokołowa. Nowa droga będzie mieć 7-metrową szerokości jezdni i będzie zaliczana do dróg klasy G (głównych).

Inwestycja obejmie także budowę rond na skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi nr 110 i 109 oraz dwóch istotnych obiektów inżynierskich: nowego mostu przez Regę i wiaduktu nad linią kolejową nr 402 Koszalin-Goleniów.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to sierpień 2021 roku.

Źródło: UMWZ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.